1 Eylül Dünya Barış Günü

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ!

 

1 Eylül 1939 tarihinde Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başlayan, İkinci Büyük Emperyalist Savaşı ardında milyonlarca ölü, milyonlarca yaralı, harabeye dönmüş kentler ile büyük bir acı ve gözyaşı bıraktı.

İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının 
başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

Ancak geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, dünyayı yöneten güçler hala savaştan, kan dökmekten, barbarlıktan vazgeçmedi!

Etnik ve dini farklılıkların, bir zenginlik değil bir çatışma nedeni haline getirilmesi üzerine kurulu emperyalist hegemonya projelerinin sonucu olarak Filistin’de, Suriye’de, Irak’ta, kısaca tüm Ortadoğu’da insanlık kitlesel biçimlerde katlediliyor.

Barışın anlamını, değerini ve insanlık için taşıdığı önemi en iyi savaşı yaşayanlar bilir.

Emperyalistlerin emellerini hayata geçirmek için kullandıkları IŞİD çeteleri, işbirlikçiler, kuklalar insanlığa Ortaçağ gericiliği ve zulmü yaşatıyor. Kadınlar, çocuklar şiddetin en ağır biçimlerine maruz kalıyor, pazarlarda satılan kölelere dönüştürülüyor. Yüzbinlerce insan yerlerinden yurtlarından göçe zorlanıyor.

Başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada savaşların ve katliamların yoğunlaştığı, farklı kimlik, inanç ve mezheplerden halkların birbirine düşman edildiği bu günlerde Dünya Barış Gününü sahiplenerek Türkiye ve dünya halklarının öncelikli görevi olmalıdır.

Küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaş sürüyor.

Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağdışı cihatçı IŞİD vb. örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor, Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor.

Milyonlarca savaş mağduru insanlık dışı koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi, göç yollarında can veriyor. Mültecilik üzerinden insanlık değerlerini pazarlıyor, ayaklar altına alıyorlar.

1 Eylül’ün Dünya Barış Günü olarak ilan edilmesi üzerinden tam 77 yıl geçmesine rağmen hala ülkemizde “kutlu olsun” diyemiyoruz!

Ülkemiz yangın yeri… Çatışma, gözyaşı ve acı dört bir yanımızı sardı.

15 Temmuz’da kanlı darbe girişimi ile  yıllarca iktidar ortağı olan Cemaat ülkenin geleceğine el koymak istedi. Cemaatin kanlı planlarının boşa çıkarılması, darbe girişiminin bastırılmış olması Türkiye’nin içine sürüklendiği karanlığı ortadan kaldırmadı.

 “Ya biz ya kaos” denilerek Haziran 2015’ten beri ülkemizin içine sokulduğu bu tabloda, bitmek bilmeyen çatışmalar, ölümler, bombalı katliamlar…

Hemen her gün ülkenin dört bir yanında patlayan bombalarla onlarca insanımız hayatını kaybediyor,  yüzlerce insanımız yaralanıyor.

Daha bir hafta önce Gaziantep’te insanların en mutlu gününe, düğüne yapılan alçakça saldırı sonucu çoğu çocuk en az 54 insanımız yaşamını yitirdi, onlarcası yaralandı.

En son Artvin’de ana muhalefet partisi konvoyunu hedef alan saldırı ise savaş ve kaosun derinleştirildiği bu ortamda hiç birimizin can güvenliğinin olmadığını, demokrasiyi ve barışı savunmada daha ısrarcı bir tutum alınması gerektiğini gözler önüne sermiştir.

Her yer yanıyor, yüreklerimiz de!

Çatışmalar artarak devam ediyor, gençlerimiz, çocuklarımız birer birer toprağa düşüyor.

Böylesi bir ortamda giriyoruz Dünya “Barış” Günü’ne…

Ülkemizdeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler ödemektedir. Savaş naraları atanların çocukları değil, yoksul halkımızın çocuklarının kanı akıtılmaktadır.

O yüzden barışa dair tüm çabalar, eylemler/etkinlikler yaşamsaldır.

Bir canımız daha yitmesin, salgın hastalıklar, sakatlıklar toplu ölümler olmasın, insanlar evlerini terk etmesin, doğaya kıyılmasın.

Bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlara çıkmak, ses çıkartmak, halka gerçekleri anlatmak her zamankinden daha önemli ve anlamlıdır.

Bunun için ülkenin dört bir yanında Emek Ve Demokrasi İçin Güç Birliği “FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI DEMOKRASİ VE BARIŞ İSTİYORUZ!” şiarıyla barışı sahiplenecek ve barışa ses verecek.

Ülkemizin geleceğine sahip çıkmak, demokrasiyi, laikliği, bağımsızlığı, barışı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti savunmak ve gerçek kılmak için 1 Eylül’de alanlarda olmalı barışa ses verilmelidir.

Bölgemizde ve dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sınıfsız, sömürüsüz, barış içinde, doğayı tahrip etmeden kardeşçe yaşanacak bir dünya asla hayal değildir.

Dünyada ve Türkiye’de barışı kazanmak ve korumak için mücadele eden tüm emekçilerin, ekoloji mücadelesini verenlerin ve halkların kardeşliğini savunanların 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun.

12052

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.