+1 FARKLA FARKINDALIĞINIZI BÜYÜTMEK İSTER MİSİNİZ?

          14 Şubat, 8 Mart, her Mayıs ayının ikinci, her Haziran’ın üçüncü Pazar’ı desem; eminim ki çoğunuz bu günlerin önemini bilecektir. 21 Mart’ı kimler biliyor, bir görelim.
             21 Mart her yıl Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak anılıyor. Hayatımıza sosyal medya dahil oldu olalı bu günün eskiye nazaran biraz daha farkına vardık fakat sadece hashtag yapıp bir fotoğraf paylaşmakla ne kadar katkıda bulunuyoruz bunu yaşayanlara, orası meçhul… Belki bir çoğunuz bunları biliyorsunuz fakat bilmeyen ve öğrenmek isteyenler için Down Sendromu ile ilgili birkaç bilgi aktarımı yapmak istiyorum.
             Down sendromu her 1000 bebekten birinde görülmekte; doğum yapan annenin biyolojik yaşı arttıkça bu sayı daha da aşağılara düşmektedir. Örneğin 25 yaş ortalamasında 1350 doğumda bir görülen down sendromu riski, yaş 35 olduğunda 385’te bire düşmektedir. 40 yaşın üstündeki doğumlarda ise down sendromu riski 115’te bir olarak görülür.
         Down sendromlu çocuklar, diğer çocuklara göre daha geç öğrenir, daha geç yürür, daha geç konuşur fakat duygu olarak bu çocukların diğer çocuklardan hiçbir farkı yoktur. Sevme, sevilme, sevinme, üzülme duyguları herkes gibidir. Sizin kadar sevebilir; hatta sevgi konusunda sizi sollayabilirler bile. Ona bakmak sizi sinirlendiriyor ya da bıktırıyorsa bunu anlayabilir ve üzülebilirler. Yanlarında konuştuğunuz her şeyi anlayabilirler, bu çocukların diğerlerinden hiçbir farkı yoktur; onlar da öğrenir, yürür, kısmen konuşur, en az sizin kadar düşünebilir. Buradaki tek fark şudur; hayata down sendromlu olarak gelmiş bebeklerin diğer bebeklere oranla kabiliyetleri birkaç yıl daha geriden gelir; fakat konuşma geriliği dışında konuşulanları anlama konusunda herkes kadar başarılıdırlar. Eğer herhangi biri böyle çocukların konuşulanları anlamadığını düşünüp yanında onu üzebilecek bir harekette bulunur ya da böyle bir konuşma içine girerse bu durum büyük duygusal hasarlara yol açabilir. Unutulmamalıdır ki Down Sendromu bu hayatta yaşayan her bireyin başına gelebilir. Her bireyin bunu aklından çıkarmadan yaşaması gerekir.
                 Down Sendromu bir farklılık değil, anlaşılması gereken bir farkındalıktır. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününün, down sendromu olmayan insanlar için o gün hatırlanıp ertesi gün unutulan bir gün olduğunu; fakat down sendromlu çocuklar ve onların ailelerinin her günlerinin bu farkındalıkla geçtiğini de bir kez daha hatırlatmak isterim. Daha saygılı, daha düşünceli, daha nazik, daha ‘fark’sız günler görmek dileğiyle.

 

MERVE DEMİRCİ

12075

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.