İMAM DİYE ALDILAR, TEMİZLİKÇİ YAPTILAR!

İMAM DİYE ALDILAR,  TEMİZLİKÇİ YAPTILAR!

İlgili resim

Boş bulunan camiiler için 25 Mayıs 2017 tarihinde Türkiye genelinde KPSS, DHBT ve mülakatla 70 puan üstü ile imamlığa alınan 4995 imam şimdi kara kara düşünüyor. TBMM de gündeme gelen bu durumda Sinop genelinde 79 Durağan’da 12 imam bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Durağan’da CHP milletvekili Barış karadeniz’e sorunları aktaran bir dosya sunan ve CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündeme getirdiği bu sorun şimdi çözüm bekliyor.
İşe alımlarda diyanet kadrosuna alındığını düşünen ve buna göre borçlanan mağdur imamlar; 15 gün ücretsiz çalıştırıldıktan sonra İŞKUR’un TYÇP(Toplum Yararına Çalışma Programına) alındıklarını ve çaycı temizlikçi olarak gösterildiklerini öğrenen imamlar yıkıldı.
Yapılan görüşmelerde dönemin Diyanet İşleri Başkanı konuyu öğrendikten sonra 2017 Kasım ayında Maliye bakanlığı yapılan görüşmeler neticesinde bu hatanın düzeltileceğini bu kapsamda işe alınanların 4-B statüsünde çalışmalarını sürdüreceği belirtmesi üzerine rahatlayan mağdur imamlar şimdi yine işsiz kaldılar.
Şubat ayı sonu itibarı ile görevlerine son verilen imamlar kadrolu imam diye girdiler, temizikçi oldular şimdi yine işsiz kaldılar! İşe alınırken, İŞKUR ibaresinin olmadığının ve İŞKUR üzerinden alımın yapılamadığının belirtildiğini, KPSS ve Mülakatlarla girdiklerini ifade eden mağdur imamlar “Bizi mağdur ettiler, şimdi biz ne olacağız?” diyerek isyan ettiler. CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz’e teşekkür eden ve konunun takipçisi olmasını isteyen mağdur imamlar; “Kadrolu imamlarla aynı sınava girdik aynı kriterleri taşıyoruz, aynı işi yapıyoruz bu adalet mi? Biz şimdi görev yapan ve mağdur olmuş imamalar olarak mülakata bile giremiyoruz. Bir çok arkadaşımızın aile sorunları başladı. İşini bırakıp kadrolu diyerek imamlığa başlayanlar oldu. Bunların vebalini sorumluluğunu kim üstlenecek? Peygamber mesleğinin yalan dolanla ve aldatma ile zedelenmemesini istiyoruz” diyerek sorunlarına çözüm bulunmasını istediler.

12068

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.