19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI..

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı. Durağan Muhtarlar Derneği tarafından Atatürk anıtına çelenk koyma töreni ile başlayan etkinliğe Durağan Muhtarlar derneği Başkanı Tahsin Keleş, Ak Parti İl Genel Meclis üyeleri Yılmaz Şahin, Mahmut Yurtseven, CHP Durağan ilçe Başkanı Mustafa Eker ve muhtarlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı gerçekleştiren Keleş; muhtarlık müesesinin demokrasinin ilk noktası olduğunu ifade ederek, “ Günümüzde olan şekli ile Muhtarlık birimlerinin temelleri ilk olarak 1829 senesinde İstanbul’da atılmıştır. II. Mahmut Yeniçeri Ocağı’nı ortadan kaldırması sonucu Yeniçerilerin yokluğunda tehlikeye meydan vermemek ve küçük birimlerin güvenliğini koruyabilmek için muhtarlık teşkilatını kurmuştur.Bu birimlerin düzenlenmesi ise yasal olarak ilk kez 1864 senesinde gerçekleşmiştir. Bu yasanın adı Teşkil-i Vilayet Nizamnamesi olarak bilinmektedir. 1876 senesinde yapılan İdare-i Umumiye-i Vilayet Nizamnamesi ile muhtarların görevleri daha ayrıntılı ve net bir şekilde ortaya koyulmuştur.
Bu gün hükümetimizin ve sayın cumhurbaşkanımızın onayı ile 19 Ekim Muhtarlar günü olarak kutlanmaktadır. Muhtar vatandaş devlet arasında köprüdür” dedi.

1205

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.