19 MAYIS 1919

Şan ve şereflerle dolu tarihimizin önemli dönüm noktalarından Milli Mücadelenin başlangıç noıktası Mustafa Kemal’in doğum tarihi olarak tanmımladığı 19 Mayıs 1919’un

Aziz vatanımızın işgale uğradığı bir dönemde şanlı Türk tarihinden ve soylu milletimizden aldıkları güçle Samsun’da bağımsızlık meşalesini yaktıkları o kutlu günün üzerinden 100 yıl geçmiştir. Ancak geçen 100 yılda; 19 Mayıs 1919 öneminden hiçbir şey kaybetmemiş aksine zor zamanlarda Türk Milletinin hürriyet aşkının ve sarsılmaz gücünün nişanesi olarak milletimize güç vermiştir.
Türk tarihi şanlı zaferler ve fetihlerle dolu bir kahramanlıklar tarihidir. Aziz milletimiz, tarih boyu büyük devletler kurmuş ve gittiği yerlerde iz bırakan medeniyetler oluşturmuşlardır. Ancak; Türk tarihinde bu zaferler, fetihler ve büyük medeniyetlerin yanında büyük buhranlar ve sıkıntı dönemleri de vardır. Türk milleti, tarih boyunca böyle buhran dönemlerinde defalarca varlık mücadelesi vermek zorunda kalmıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919’un 100. yıldönümünde aziz milletimizin ve Türk gençliğinin Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten duygularımızla kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.
DURAĞAN’DA TÖRENLER!
Durağan Kaymakamlığı Atatürkü Anma , Gençlik ve Spor Bayramının 100. yıldönümünü en iyi sekilde kutlamak amacıyla program düzenleyecek.
19 Mayıs Pazar sabahı başlayacak programda saat 09:30 da İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü çelengi Anadolu Sağlık Meslek Lisesinden iki öğrenci tarafından Atatürk Anıtına sunulacağı belirtildi.Yapılacak programda çeşitli okullardan öğretmenler,öğrenciler ve halkın katılımıyla Durağan Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Özlem YALÇINKAYA ve Anadolu METEM Lisesi Edebiyat öğretmeni Betül HELVACI yönetiminde saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenerek,Bayrak ve Filma ile ilgili komut Durağan 75’inci Yıl YİBO Müdür Yardımcıs Volkan COŞKUN tarafından verilecek.
Programda çeşitli etkinlikler ve yarışmalarında olacağı belirtildi.Yarışmada kazanan öğrencilere çeşitli ödüllerverileceği açıklandı.

12032

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.