23 NİSAN 1920 TARİHİMİZİN ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI

MHP Sinop İl Başkanı Ali Çakır, 16-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri Haftası kapsamında kutlama mesajı yayımladı. Tüm çocukların bayramını kutlayan Ali Çakır, mesajında gençlere ve çocuklara önemli tavsiyelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyetinin temeli oluşturan ruhun önemine değinen çakır, gençlerden yabancı dil öğrenirken Türkçeye de sahip çıkılmasını istedi.
23 Nisan 1920 tarihinin önemli bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Ali Çakır mesajına şöyle devam etti: “Sevgili öğrenciler ve çocuklar, değerli dava arkadaşlarım, ülkesine gönül vermiş ülküdaşlarım ve gönül dostlarıma saygı, sevgi ve esenlikler dileklerimle başlamak istiyorum. Bugün milli bağımsızlığımızın sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 97 inci yılına ulaşmış bulunuyoruz. Şanlı bir milletin evladı olarak bu başarıdan mutluyuz, gururluyuz! Milletlerin hayatında önemli dönüm noktaları vardır, bunlardan bir kısmı felaketlerin başlangıcı, bir kısmı da mutlulukların müjdecisidir. İşte, ilk defa Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı 23 Nisan 1920’de Kurtuluş Savaşı’mızın ve cumhuriyetimizin başlangıcı olması bakımından, milli tarihimizin şerefli sayfalarında önemli bir yeri ve anlamı vardır. Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, varlığına kastedilen yüce Türk Ulusunun uyanışını; esaret zincirlerini kırarak, kendi yazgısına el koyduğu günü simgelemektedir. Kurtuluş Savaş’ının kazanılmasındaki en önemli etkenlerden biri de, hazırlık aşamasındaki kararlı ve tarihi adımların, ulusun ortak sesi olarak atılmasıdır. Büyük Atatürk, başlatmak istediği kurtuluş hareketinin, ancak ulusla birlikte başarılabileceğini görmüştür.
Milli haysiyetin en doğru anlamı ise hürriyet, istiklal ve milli hakimiyettir. Bu yüzden haysiyetine düşkün milletler için insanca yaşamanın ve hatta var olmanın temel şartı, ulusal bağımsızlıktır. Köklü ve zengin tarihi boyunca hür yaşamış, yüzyıllarca başka milletleri idare ederek tarihin en büyük devletlerini kurmuş olan aziz milletimiz ulusal egemenliği uğrunda emsalsiz mücadeleler vermiştir. İşte, Türk milleti bu mücadeleler sonucunda Osmanlı Devletinin mırrasını paylaşma hevesine kapılanlara, her türlü imkansızlıklara rağmen milli mücadele ruhuyla en büyük dersi vermiş ve Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ulusal bağımsızlığına kavuşmuştur. En değerli varlığımız olan Cumhuriyet, yeni kurulan bir devletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği eşsiz bir savaşın sonucunda elde ettiği büyük bir kazanımdır. Siz ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde yetişen büyük Türk milletinin eşsiz kültürüyle bezenmiş, tarihi şan ve şerefle dolu bir ulusun evladısınız. Işığınızı, inancınızı, gücünüzü bu asil değerlerden ve damarlarınızdaki asil kandan alacaksınız ve almaya da devam edeceğinize olan inancım tamdır. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Allah’a(c.c.) emanet olunuz. Yaradan yüce mevlam Türk-İslam alemini ilelebet korusun” dedi.

120108

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.