24 HAZİRAN SEÇİMLERİ

2018 yılının ilk günlerinden bu yana 2019 yılında yapılacak seçimler konuşulmaya başlanmıştı. Ülkemizde yapılması için yaklaşık bir buçuk yıl olan seçimler için günler ilerledikçe sular ısınmaya başlamıştı. Özellikle muhalefet partileri sık sık erken seçim vurgusu yaparken iktidar partisi her defasında seçimlerin zamanında yapılacağını beyan ediyordu.
2017 Nisan’ından sonra MHP’de yaşanan gelişmeler hem yeni bir siyasi partinin ortaya çıkmasına hem de erken seçim söylemlerinin iyice gündem oluşturmasına neden oldu. Öyle ki gündemi oluşturan MHP ilk önce Cumhur İttifakını dillendirdi ve sonrasında da bunu hayata geçirecek yasal düzenlemenin yapılmasını sağladı. Bu düzenleme sonrasında ise Genel Başkan Bahçeli ilk kez bir tarih belirterek erken seçimlerin yapılmasını istedi. Netice de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan ile Beştepe de yapılan görüşme sonrası erken seçimin tarihi de kesinleşti.
24 Haziran’da yapılacak genel seçimler Türkiye için bir ilk olacak. Çünkü bu seçimde halkın önüne iki sandık konacak. Birinde ülkeyi yeni sistemle yönetecek olan Cumhurbaşkanı yani yürütme gücünü eline alacak başkan belirlenecek iken diğer sandıkta yürütmenin çalışmasını düzenleyecek yasama organı olan meclis üyeleri belirlenecek. Kısaca vereceğimiz iki oydan biri ülkeyi yönetmesini istediğimiz adaya, diğeri Meclis’te güçlü olmasını istediğimiz partiye gidecek. Dolayısıyla bu kez seçim meydanlarında söylemler farklı olacak diye düşünüyorum.
Nedenine gelince; eskiden milletvekili seçilecekler aday oldukları bölgelere genellikle hizmet vaadiyle oy istiyorlardı. Ancak yeni sistemde hükümet milletvekillerinin dışından oluşturulacağı için yerel anlamda hizmet vaadinde bulunamayacaklar. Bu vaadi ancak Cumhurbaşkanı adayları verebilecek. Her ne kadar başkan adayları partili ya da partilerin oluşturacağı ittifakın adayları olacak ise de seçildikten sonra hükümeti meclis dışından kuracağından ve güvenoyu derdi olmayacağından dolayı partiye bağlı kalmak zorunluluğu da olmayacak.
Yukarıda da belirttiğim gibi seçmen ilk kez böyle bir seçimde bulunacağı için tercihleri konusunda kimilerine göre kafası karışacak ve tercihte zorlanacak. Çünkü partiye verilen oy, cumhurbaşkanı adayına, Cumhurbaşkanı adayına verilecek oy partiye gitmeyecek.
Aslında kafa karıştıracak bir durum yok ortada. Her ne kadar 24 Haziran sonrası başkanlık sistemine resmen geçecek olsak da mevcut Cumhurbaşkanının referandum sonrası tekrar partisinin başına geçmesi ile zaten başkanlık sistemi fiili olarak başlamıştı. bu yüzden seçmen, yaklaşık bir yıldır uygulanan fiili başkanlık modelinden memnunsa, cumhur ittifakına ve ittifakın adayına. Memnun değilse, muhalefet partilerinden birine ve adayına oy verecek. Kısacası memnun olanlar ile olmayanların tasnifi yapılacak. Bu bakımdan 24 Haziran seçimleri aynı zamanda 16 Nisan referandumunun ikinci turu da olacak.
Sonuç ne olursa olsun ülkemiz için inşallah hayırlara vesile olur.

 

12065

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.