KÜTÜPHANE HAFTASINDA KÜTÜPHANE HİKAYELERİ İLE DİKKAT ÇEKTİ…

 54 Kütüphaneler Haftası sebebiyle  bugün İlçe Halk Kütüphanemizde kutlama programı  düzenlendi.

İlçe halk kütüphanesinde gerçekleşen programa Durağan Kaymakamı Akın ORUÇ, Belediye Başkanı Ahmet KILIÇASLAN, Cumhuriyet Başsavcısı Soner ŞAHİN, Durağan Sulh Ceza Hakimi Yavuz AYDIN, İlçe Emniyet Müdürü Engin İLGÜN, İlçe Jandarma Komutanı J.Teğmen Yunus TURGUT, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet USTA, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Mustafa EKER, İYİ Parti İlçe Başkanı Hasan CİCİOĞLU, Saadet Partisi İlçe Başkanı Menderes PİYALOĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ersin İLERİ, Durağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necati TOPÇU ile çok sayıda okul müdürü, öğretmen, öğrenci, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Durağan ilçe Halk Kütüphaesi görevlileri Hatice Kübra GÜNEŞ ve Emin ADIGÜZEL tarafındna hazırlanan program kütüphaneye gelen hikayesi birbirinden farklı insan karakterleri ile dikkat çekici bir hal aldı.
Programda köydeki kızının okuması için her hafta kütüphaneye gelen ve kütüphane görevlilerinin seçtiği kitabı kızlarına götürüp okutan anne Şehri Vural, ilkokul mezunu iken kütüphane ile tanışan ve kitap sevgisi ile üniversite bitiren bir ev kadını Asiye Dinçkurt, okuma yazmayı sonradan öğrenen ama her hafta kitap sevgisi ile kütüphanede vakit geçiren Atatürk sevgisi ile yaşamını özdeşleştirmiş Zeliha Karaman, 2. sınıfta kitap okuma rekoru kıran minik Zehra Kaptan kitap sevgileri ile öne çıktı.
54 Kütüphane haftası sebebiyle İlçe Halk Kütüphanesinde düzenlenen programda kütüphaneye yeni kazandırılan kitaplar ve çeşitli materyallerde sergilendi. Bir yıl boyunca kütüphaneden en çok yararlanan öğrenciler ve vatandaşların ödüllendirildiği etkinlikte bir konuşma yapan Durağan Kaymakamı Akın Oruç, “Kütüphane zenginliktir, bilgidir. Durağan ilçe halk kütüphanesi zengin kitap çeşidi ve yeni yapısı tasarımı ile Durağanlıların hizmetine sunulmuştur. Bu güzel mekanda insanımız, gencimiz okuyarak ülkemizi daha güzel yarınlara taşıyacaktır” dedi.
Kütüphane yetkilisi Hatice Kübra GÜNEŞ Kütüphanenin yenilenmesi ve fiziki koşullarının iyileştirilmesi sonrası ciddi bir talep olduğunu belirterek; “Eski yerimizde kitapseverler öğrenciler bu kadar talep göstermiyordu. Yeni yerimizde geniş ferah bir ortamda çok ciddi bir ilgi ve alaka gördük. Sayımız çok ciddi oranda arttı. Şu an da kayda girmiş 14.000 kitabımız var. Sürekli olarakta kitap girişlerimiz devam ediyor” dedi.
54. kütüphane haftası dolayısıyla etkinliklerin ilk gününde dereceye giren öğrenciler ve vatandaşlar çeşitli hediyeler de ödüllendirildiler. Programda vatandaşlar kategorisinde kütüphaneyi devamlı kullanan Fatih Kirenci adlı gencin kütüphane ile ilgili ‘KİTABA SARIL’ başlığı ile yazdığı şiir büyük beğeni aldı.
Etkinliğin 2. gününde Çerçiler Recep Geçer YBO ve Tekir Engin Şahin YBO da hafta dolayısı ile kütüphanenin ç.alışmaları ve kitaplar hakkında bilgiler verilerek, öğrencilerin kütüphanelerinden nasıl faydalanacağı hususunda bilgilendirme yapıldı. Ziyaretler kapsamında her iki okula da set kitaplar hediye edilerek öğrencilerin kitaplarla buluşması sağlandı.
Etkinliğin 3. gününde kaymakamlık önüne açılacak kitap sergisi ile vatandaşla buluşacak olan Durağan İlçe halk Kütüphanesi vatandaşları kitap sergisne davet ederek, okumak her şeydir. ‘Durağan okuyor, kitapla buluşuyor’ etkinliğine davet ettiler.

 

‘KİTABA SARIL’                30

Oku, yaradan Rabbinin adıyla oku
Ancak öyle gelişir, beynindeki her doku
Yaprağını çevirdikçe buram buram o koku
Aklına gelince kitabına sarıl

Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum
Okuduğum her kitapta kendi kendimi bulurum
Cahilliğin son yamacı hiç süphesiz uçurum
O uçuruma düşmeden kitabına sarıl

Hayallerin gerçekliği o tozlu raflarda
Cehaletin aydınlığı renkli kapaklarda
Zaferler kazandık Rum’da Balkan’da
Tarihi öğreneceksen kitabına sarıl

Koca dünyayı paylaşamayan ey insan yığını
Kopar artık beynindeki şu örümcek ağını
Hep bir olup açalım okumanın çağını
Sıkıntıya düştükçe kitabına sarıl

Romanıyla şiiriyle, masalıyla dolu
Okumaktan geçer hazinenin yolu
Bilgiyle taçlansın ömrümüzün sonu
Kütüphaneye koştukça kitabına sarıl

                                                    Fatih KİRENCİ

 

 

bu kapsamda dereceye giren en fazla kitap okuyan Şehit Kadirler öğrencisi Tuğba TURANOĞLU ve Sema IRMAK, ilkokullar derecesinde Zehra KAPTAN yetişkinler derecesinde Boyabat Fen Lisesi öğrencilerimizden Mustafa Yıldırım ve halkımızdan Asiye DİNÇKURT, Zeliha EREN ve şehri VURAL ödüle layık görüldüler

 

Programda konuşma yapan ilçe Kaymakamı Akın ORUÇ”kütüphanelerin toplumun bilinçlenmesi ve gelişmesi adına çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek bundan dolayıdır ki  ilçemiz ve halkımız çok  modern ve kullanışlı bir kütüphaneye sahip olduğumuzu”

İnşallah bu kütüphanelerden çok sayıda aydınlar çıkacağına ve bu aydınların çok özel makamlara geleceğine inancımız  çoktur”dedi.Kaymakam etkinliği düzenleyen kütüphaneciler Hatice Kübra Güneş ve Emin AADIGÜZEL’e teşekkür etti…

Boyabat Fen Lisesi öğrencilerinden Mustafa YILDIRIM ödülünü Hatice Kübra GÜNEŞ’i elinden aldı..

 

120282

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.