ADIGÜZEL; KADINLAR, ÖZGÜRDÜR, EŞİTTİR….

TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın kadınları sahneden indirmesine bir tepki de CHP Durağan Kadın Kolları’ndan geldi.

ADIGÜZEL;  KADINLAR, ÖZGÜRDÜR, EŞİTTİR

Cumhuriyet Halk Partisi Durağan Kadın Kolları Başkanlığı 18 Mart Çanakkale Savaşı ve Anma programı için düzenlenen tiyatro gösterisine TBMM Meclis Başkanlığı tarafından kadın tiyatrocuların sahneye çıkmasının engellenmesi üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi Durağan Kadın Kolları Başkanı Elmas Adıgüzel yaptığı açıklamada; ‘’TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi. 29 Mart günü gerçekleşen bu olay; kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz. Biz kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.
Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz’’ dedi.

CHP ile ilgili görsel sonucu

12020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.