AHLAK OKULU

Türkiye’de ilkokuldan üniversiteye yirmi milyonu aşkın öğrenci eğitim öğretim görüyor. En az 15 yıl süren bu eğitim süreçleri içerisinde öğrenciler muhtelif alanlarda farklı kazanımlar elde ediyorlar. Bu uzun soluklu yolculukta öğrencilerin kafaları bilgi ile dolarken, kalpleri ne durumda acaba?
Gerçek âlemden sanal âleme, sosyal hayattan bireysel hayata, medyadan ekonomik ilişkilere, aile içi ilişkilerden komşuluk münasebetlerine varıncaya her sahada çatlak giderek derinleşiyor.
Yalan, dolan, üçkâğıtçılık, saygısızlık, haksızlık, sahtekârlık, hastalık, mutsuzluk, namussuzluk, aldatma, boşanma, depresyon, suça sürüklenme gözle görünür şekilde artıyor.
Bugün düşünen, okuyan, yazan, ibret nazarıyla müşahede eden aklıselim sahibi her insan, toplumun tüm katmanlarında yaşanan bu çözülmenin ve ahlaki yozlaşmanın farkında ve karşısındadır.
Okullarımızda bir eğitim ahlakı olduğu/olması gerektiği gibi bir de ahlak eğitimi olması elzemdir.
Ahlak eğitimi deyince kiminin aklına okullarda okutulan “din kültürü ve ahlak bilgisi” dersi akla gelebilir. Adı üzerinde bu ders öğrencilere genel “kültür” vermeden öteye geçmemektedir. Ayrıca bu ders tüm eğitim katmanlarında okutulmamaktadır.
Diğer taraftan sözünü ettiğimiz ahlak eğitimi göstermelik olmamalıdır. Önemli gün ve haftalarda yapılan kutlama ve anma programları gibi bir grup öğrenciye birkaç şiir iki sayfa yazı okutmaktan ibaret kalmamalı. Bir nakkaş titizliği ile çocukların/gençlerin ruhuna ilmek ilmek işlenerek ahlakın onlarda kök salması, yeşermesi ve evrenselleşmesi beklenmelidir. Bunun için öğrencinin tüm duyularına hitap eden tatbiki eğitimler yapılmalıdır. Hem de mütemadiyen.
Belki dünyaya parmak ısırtacak keşifler yapabilirsiniz, makinelerden insanı andıran robotlar da icat edebilirsiniz ya da eşi benzeri olmayan sıra dışı buluşları gerçekleştirebilirsiniz ama ahlak yoksa hiçbir anlam ifade etmez.
Bugün müreffeh ülkelerde bu teknolojilerin ve buluşların alası var. Ama dünyayı ateş çemberine çeviren/çevrilmesine göz yuman onlar değil mi? Ahlaktan yoksun bir şekilde makinelere hükmedenler demek ki herkesi bir nesne gibi görüyor. Ne diğer insanları, ne çevreyi, ne doğayı görmüyor/göremiyor.
Eğitimin özü ve özeti âdemoğlunu adam etmektir. Makine üretmek değildir. Unutmayın!
Dünyada ateşlenmiş insan ruhundan daha güçlü bir silah yoktur.

12023

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.