ALKIŞLIYORUM

Alkışlıyorum… Diyeceksiniz ki neyi alkışlıyorsunuz?
Bu ülkenin bir numaralı gündemi –şimdilik referandum olsa da- eğitimdir ve öyle olmalıdır. Geçtiğimiz günlerde eğitimin hedef kitlesi ve ana unsuru olan çocuk ve gençlerimizi yakından ilgilendiren bir karara imza atıldı.
Kabaca ifade etmek gerekirse toplu internet erişimi sağlayan ticari amaçlı iş yerlerinde (internet kafelerde)çocukların korunması amacıyla yeni bir yönetmelik hazırlandı ve yürürlüğe konuldu.
Yeni hazırlanan ve yürürlüğe giren yönetmeliğe göre; internet kafelere zararlı içerikleri önlemek amacıyla filtre programı kullanma mecburiyeti getirildi. Ayrıca 12 yaşından küçük çocukların internet kafelere veli veya vasisi olmadan girmeleri yasaklanmış oldu. 15 yaşından küçük olanların ise saat 22.00’dan sonra internet kafelerde bulunmalarına engel olundu. Yönetmeliğe aykırı davranan işyerlerine de kademeli olarak yazılı ikaz, 3 gün kapatma ve 11 bin TL’ye kadar ceza öngörüldü.
İnternet kafelere giden öğrenci sayısı kısmen azalmış olsa da hala okuldan kaçan öğrencilerin en gözde mekânı. Okulda Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girmek yerine, saati 50 kuruşa internet kafede oyun oynamak çok daha cazip. Okul çağındaki çocuk ve gençler bakir dimağlarını ilim ve irfan ile mücehhez kılması gerekirken, bilmem kimin piyasaya sürdüğü ne idüğü belirsiz mecralarda ömür tüketmeleri ne hazin!
Bir öğrenci için okul devamsızlığı bütün kötülüklerin anasıdır. Ancak devamsızlık nedenleri araştırıldığında çoğunun müsebbibi internet kafelerin dayanılmaz cazibesi olarak görülmektedir.
İşte bu ve benzeri gerekçelerle ‘yetmez ama evet’ diye vasıflandırdığımız bu yönetmeliği hazırlayanları alkışlıyorum. Zira internet kafeler, çoktandır çocuk ve gençlerin adeta bataklığı haline gelmişti. Zaman celladı, kaçak yuvası, okulun alternatifi mekânlardı.
Madem çocuklar bizim geleceğimiz; madem gençlik bizim umudumuz o halde geç kalınmış ama yerinde bir düzenleme olarak değerlendiriyorum.
‘Yetmez’ dediğimiz kısma gelince…
Hepinizin malumu üzere Türkiye’de kanun ve yönetmelikler ideal bir şekilde hazırlanır. Ama uygulama çoğu zaman hayal kırıklıklarına neden olur. Bu iyi niyetli ve doğru çabanın uygulama safhası da mutlaka tatmin edici şekilde uygulanmalı. ‘Eski tas eski hamam’ anlayışıyla kâğıt üzerinde kalmamalı. Çocuklara, ailelere ve öğrencilere gözle görülür bir katkı sunmalı.

12040

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.