ALT YAPIYA EYVALLAH, ÜST YAPISINI DA DÜZELTİN!

CHP Durağan ilçe Başkanı M. Ali KOÇ Durağandaki alt yapı çalışmaları ve imar değişiklikleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Koç; alt yapı yatırımının Durağan için önemli bir kazanç olduğunu vurguladığı açıklamasında; “ilçemizde alt yapının kangren haline geldiğini biliyoruz. Bu önemli sorunun giderilmesi için iktidar partisi 2014 yerel seçimlerinde millete söz vermişti. Bu sözün yerine getirilmesi için başlatılan çalışmaları muhalefet partisi olarak destekliyoruz. Umut ediyoruz ki; yapılan alt yatırımlar kalıcı ve de Durağan’ın geleceğine de yetecek biçimde planmlanmış ve bir daha alt yapı ihtiyacı hisssettirmeyecek ölçüde ihale edilmiş olmasıdır. Tüm eleştirilere rağmen bizler sustuk. Neden? Çünkü bunu planlayan mühendislerin çıkar ilişkisi yoksa birilerine ihale için yapılamadıysa doğru iş yaptıklarına inanıyoruz. 17 milyonluk bir yatırımdan bahsediliyor. Bu kadar büyük bir bütçe ile yapılan yatırımın ilçenin kangren haline gelmiş alt yapı sorununu da çözeceğine inanmak istiyoruz. Ama görülen o ki; su alt yapısı olmayan, iletişim kablolarının yer almadığı, elektrik kablolarının yer altına alınmadığı bu yatırım ancak yap boz devrinin habercisi olacaktır. Yarın elektirk kabloları için daha sonra su alt yapısı için ve iletişim kabloları derken Durağan plansız ve programsız bir biçimde sürekli kazılacak, sürekli sorun devam edecektir” dedi.

MAHALLELER KÖSTEBEK YUVASINA
DÖNDÜ!
Koç Bu gün yaşanan sorunun ise alt yapı çalışmaları nedeni ile mahalle aralarının ve ana sokakların köstebek yuvasına döndüğünü belirterek; “İlçemizde başlayan alt yapı çalışmaları elbette bir takım sorunları da beraberinde getirecektir. Lakin kazılan ve üstü örtülen kanallar ilçemize gelen misafirleri ve de arabası olan bir çok insanımızı da mağdur edebilecek boyuta gelmiştir. Özellikle eşilip bırakılan yüksek atan , çukur oluşturan, göçmeler meydana gelen alt yapı çalışmaları nedeni ile günümüzün teknolojisi araçların yere yakın olması bir çok araçta ciddi hasarların oluşmasına sebep olmaktadır. Alt yapı çalışmalarını gerçekleştiren firma ve belediye bu soruna da bir an önce çözüm bulmalıdır. Eşilen alanlar, yol seviyesine çıkartılmalı sürekli kontrollerle milli servet olan araçların hasarları da engellenmeldir. Yani diyoruz ki; altyapıya eyvallah, üst yapısını da düzeltin…” dedi.

ARSANIZ YEŞİL ALAN VE YOLSA İMARDA;
EMLAK VERGİSİ ÖDEMEYİN!

Koç; İmar konusuna da değindiği açıklamasında; vatandaştan haraç alınır gibi emlak vergisi alınıyor diyerek yeşil alan ve kamulaştırma statüsüne sokulmuş arsalardan alınan emlak vergisini eleştirdi. Koç; “Gerek geçmişten gerekse son yapılan imar revizyon planı ile yol ve yeşil alan olarak ilan edilen arsalardan emlak vergisi bu güne kadar alınmış , vatandaşın kendini hakkını arayamamasını belediye fırsata dönüştürmüştür. İmar kanunun 13. maddesi gereğince kamulaştırmaya ayrılan alanlardan emlak vergisi alınamaz. Bu nedenle kişinin kullanımından çıkan tasarruf hakkının askıya alındığı arsalardan emlak vergisi alınması hukuken mümkün değildir. Kendi sorumluluğunu vatandaşa atan, revizyon değişikliklerini, bildirmeyerek, arsayı yola yeşil alana çeviren belediyenin haraç gibi emlak vergisini almaya devam etmesi akıl alır bir davranış değildir. Durağanlı hemşehrilerimi bu duruma karşı uyarıyor arsasından yol geçiyor ya da yeşil alan var ise buranın emlak vergisini ödememe çağrısında bulunuyorum. Çünkü yasa kamulaştırma yapılıncaya kadar emlak vergisi ödemesi durdurulur diyor. Madem belediye kendi birimine durumu bildirmiyor siz arsanızın imardaki durumunu araştırın mağduriyetiniz hangi tarihten başlıyorsa o tarihten bu güne kadar ödediğiniz emlak vergisini de geri isteyin. Ödediğiniz emlak vergisi aslında size ait olmayan bir arsanın vergisidir. Üzerinde tasarruf hakkınız olmayan arsaya belediye ne hakla vergi alır?” dedi.

12041

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.