ALTAY GRUP BAŞKANVEKİLLİĞİNE, KARADENİZ KATİP ÜYELİĞE SEÇİLDİ…

engin altay barış karadeniz ile ilgili görsel sonucu

CHP TBMM Grubu, grup yönetimi ve Meclis yönetimi için seçim yaptı.

İstanbul Milletvekili Engin Altay ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, yeniden grup başkan vekilliklerine seçildiği oylamada  Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’ta yeni seçilen grup başkan vekili oldu.

CHP TBMM Grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı toplandı.

Altay ve Özel 3. turda; Özkoç, 6. turda seçildi.

Toplantıda, üç grup başkanvekili ve TBMM Başkanlık Divanı’nda CHP’ye düşen 1 Başkanvekili, 4 katip üye ve 1 idare amirliği için oy kullanıldı.

Grup Başkanvekilliği için ilk turda 10 adayın  yarıştığı oylamada mevcut başkanvekilleri Engin Altay48 oy alırken, Özgür Özel’ 42  Sakarya Milletvekili Engin Özkoç 6.turda 54 oy alarak grupa vekilleri oldu.

Oylamda ; Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek (37), Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer (38), Eskişehir Milletvekilleri Gaye Usluer (30) ve Cemal Okan Yüksel (25), Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı (27), Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt (39), Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen (29), ilk turda seçilmek için yeterli çoğunluk olan 66 oya ulaşamadı. Haluk Pekşen’in çekilmesi üzerine ikinci tura 9 aday katıldı.

Bu turda da adaylardan Altay (59), Özel (52), Özkoç (59), Erkek (47), Yüceer (42), Usluer (23), Yüksel (22), Atıcı (25), Bozkurt (36) oy aldığı için seçimler 3. tura kaldı. Altay ve Özel, üçüncü turda seçilebilmek için yeterli olan çoğunluğu sağlayıp 67’şer oyla yeniden grup başkanvekilliğine seçildi. Bozkurt 4. turda, Yüceer 5. turda, Erkek de 6. turda yarıştan çekildi. 6. tura katılan Atıcı’ya 37 oy çıkarken, Özkoç 76 milletvekilinin oyunu olarak, CHP’nin 3. grup başkanvekili oldu.

TBMM Başkanlık Divanı seçimi Toplantıda, TBMM Başkanlık Divanı’nda CHP’ye düşen üyelikler için de sandık kuruldu. TBMM Başkanvekilliği için İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün yarıştı. Bu yarışı Tüzün, 76 oy alarak kazandı.

TBMM Katip Üyeliği için 11 adayın yarıştığı oylamada CHP Sinop milltvekili barış karadeniz 2. turda en yüksek oyu alarak katip üye seçildi.

CHP’ye düşen kontenjan çerçevesinde 4 Katip Üye ile 1 İdare Amiri, ikinci turda belirlendi. İkinci turda en yüksek oyu olan Sinop Milletvekili Barış Karadeniz (70), Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu (55), Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu (51) ve Çanakkale Milletvekili Bülent Öz (51), CHP’nin katip üye adayları oldu. TBMM İdare Amirliğine ise Adana Milletvekili İbrahim Özdiş seçildi. 

12069

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.