ANADOLU’YU TERK EDİN İSTANBUL’A GELİN DİYENLERLE!

ANADOLU’YU TERK EDİN İSTANBUL’A  GELİN DİYENLERLE!
Aslında gündem hızla moderatöre dönünce bu konuyu işlemek zorunda kaldım. Oysa asıl yazacaklarım programda konuşulan ve Anadolu esnafını, Anadolu insanını yakından ilgilendiren her iki adayında İstanbul için vaad ettikleriydi(!!???)
Bu program ve i yapılanlar iktidar için vazgeçilmez oluşu göstermiştir ki; İstanbul devlettir.. Paradır kaynaktır. Anadolu’ya uzanan ve Anadolu’nun kaderini belirleyen kenttir..
Oysa ki; Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Anadolu’yu İstanbul’dan çekip almış Anadolu’nun göbeğinde cumhuriyeti kurararak yurdun dört bir köşesine fabrikalar açarak,insanı doğduğu yerlerde istihdam eden batı medeniyetini en ücra köşelere kadar getirmek için başkenti Ankara ilan eden, gelişmişliği Türk insanının ayağına getirmek üzere politikalar üreterek Türkiye’nin geleceğine şekil vermek istiyorlardı.
Bu programda gördüm ki; İstanbul farklı! İstanbul adayları ile Anadolu insanı İstanbul’a göç edecek. Anadolu daha çok boşalacak köyler ekimsiz, şehirler göçle viran olmuş Anadolu İstanbul’a sıkışmış olacak!!!!???…
Adaylar elbette ki; İstanbul adayıdır. Ama fakirlik İstanbul’un değil Anadolu’nun, Karadeniz’in, Doğunun, Güneydoğu’nun kaderidir. İstanbul vaatleri merkezi hükümetlerin bile cesaret edemeyeceği oranda BTP lideri Haydar Baş’ın vaatlerinden aşağı kalır yanı yoktur.
Örnek mi;
Yıldırım: “Her aileye bin lira katkı sağlayacağız. .”
İmamoğlu: ihtiyaç durumuna göre ailelere aylık destek vereceğiz.
Yıldırım: Genç girişimcilere en az 100.000 TL’lik sermaye desteğinde bulunacağız. Toplam 500.000.000 TL’lik girişimci desteği sağlayacağız.
İmamoğlu: Kent Enstitülerinde, yeni meslek alanlarına yönelik Yaşam Boyu Eğitim anlayışıyla eğitim sunacak ve Kent Enstitüleri girişimcilere ofis ortamı ve proje destek finansmanı sağlayacağız.
Bu vb. yatırımları gerek internet sitelerinde gerekse katıldıkları programlarda gerekse tartışma programında gündeme getirdiler.
Oysa İstanbul geri göç vermeli!… Geri dönüşler için Anadolu’yla işbirliği yapacak projeler olmalıydı. İstanbul adayları İstanbullular için memleketin her köşesindeki işsize, ev hanımına, gençlere. memurlara İstanbul’a gelin bedava yaşayın mesajı veriyor.
İstanbul’un görsel güzelliği, 2 kıtanın buluştuğu , tarihin doğayla uyum sağladığı bir kent.. 16 milyon nufüs 7 bölge 7 renk..
Her türlü materyalin pazar bulduğu üretimin zirve yaptığı bu kente Anadolu’yu batırarak, Anadolu insanını çağırarak, cazibe merkezi oluşturarak ancak Anadolu’ya, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ve silah arkadaşlarının hayallerine kötülük edersiniz.. Ulaşıma, trafik yoğunluğuna, tarihsel dokusuna deniz ulaşımına yapılacak yatırımlara eyvallah…
Ama parayı biz kazanıyoruz biz dağıtırız diyen İstanbul adayları unutmamalı ki; bu vatan sadece İstanbul’dan ibaret değil..
Bu ve bundan önceki yanlış politikalar gibi Anadolu’ya yalnızlaştıracak Anadolu’daki esnafı daha da bitirecek, İstanbul’a göçü hızlandıracak projelerle değil İstanbul’u Anadolu’ya taşıyacak projelere ihtiyacımız var..
Ey Anadolu esnafı, Anadolu insanı; bu partiler ve bu adaylar diyor ki; gelin İstanbul’a bedava yaşamın, ucuz hayatın sahibi olun.. Bu devam ederse cumhuriyet hedefine ulaşamamış, milli mücadelede Anadolu’nun önemini kavramamış bir nesille karşılaşacağız…
İşte bu nedenle AKP iktidarının bir zaman dillendirdiği gibi bu kent İstanbul; bir müddet sonra nufüs yoğunluğu nedeniyle vize de ister, pasapaortta!!!!
Haberiniz olsun istedim..

12039

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.