ANTİDEPRESAN TUZAĞI

Hani ‘dünyanın çivisi çıktı’ denir ya tam da o zaman dilimine şahitlik ediyoruz galiba. Belki bir başkası tüm bu yaşananlara ‘kıyamet alameti’de diyebilir.
Son zamanlarda psikolojisinin bozuk olduğunu söyleyen insan sayısı İstanbul trafiğindeki araç sayısını geçti. Üstelik bunlar arasında çocuk denecek yaşta gençlerin sayısı da hiç de azımsanamayacak ölçüde.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de antidepresanlar adeta yok satıyor. Küçük bir araştırma ile öğrendiğim rakamlar korkutucu seviyede. Meğer ülke “açık tımarhaneye” dönmüş de haberimiz yokmuş.
İşte rakamlar:
Türkiye’de 2003 yılında 14 milyon kutu antidepresan kullanılırken, 2012 yılında 37 milyon kutu, içerisinde bulunduğumuz 2017 yılında 40 milyon kutuyu aşmış durumda. Başka bir ifade ile Türkiye’de her 10 kişiden biri psikiyatrik ilaç kullanıyor.
Bu gidiş pek hayra alamet değil!
Öncelikle antidepresanların başta depresyon olmak üzere psikiyatrik hastalıkları iyileştirip iyileştirmediği konusunda hala çok ciddi tartışma ve itirazlar söz konusu. Buna rağmen, psikiyatri servislerine gidip de ilaç yazılmadan çıkan kimse yok gibi. O zaman burada başka bir hesap mı var?
Son on-on beş yılda Türkiye’de boşanmaların arttığı, sosyal ve ahlaki çöküşün ivme kazandığı, şiddet ve suça sürüklenme vakalarında artış olduğu herkesin malumu. Hayatı zorlaştıran ve tahammülü zorlayan bu konularda insanların antidepresanlara sarılması yağmurdan kaçarken doluya tutulmak olmaz mı?
Yaşanılan sosyal, ekonomik ve ailevi buhranların çözümü olarak ilaçtan medet ummak (gerçek hasta ve hastalıklar istisna) sorunlu bir bakış açısıdır. Üstelik bu durum insan fıtratına terstir. Hayat bir yerde problemlerin varlığı ile anlamlıdır. Problem-çözüm=mutluluk silsilesidir hayatı anlamlı kılan.
En tabi ve sıradan kaygı ve üzüntülerde çareyi ilaçta aramak anlamsız bir kolaycılıktır.
Çözüm mü?
Antidepresan tuzağından olabildiğince uzak durmaktır. Yazılanlara itirazı olanlar varsa Dr. Mutluhan İzmir’in “ANTİDEPRESAN TUZAĞI” isimli kitabını okumalarını tavsiye ederim.

12042

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.