AŞIRI! SINAV KAYGISI

Ortaokul ve lisede okuyan son sınıf öğrencileri için TEOG ve YGS sınav tarihleri gün geçtikçe yaklaşıyor. Tarih yaklaşmasına yaklaşıyor ama diğer taraftan da kimi öğrencilerde kaygı düzeyi artıyor.
Sınav ve kaygı aslında ayrılmaz ikiz kardeş gibidirler. Nerde sınav varsa orada da mutlaka bir kaygı söz konusudur. Ancak bu noktada belirleyici olan, kaygının varlığı değil seviyesidir.
Yapılan her sınav, insanda belli bir seviyede kaygı uyandırır ve uyandırmalıdır da. Bu çok normaldir. Hatta makul düzeyde kaygı, başarının da temel unsurlarındandır. Yapılacak sınava dair hiç kaygı taşımayan bir insanın başarılı olması zordur. Zira normal seviyede kaygı duymak, insanı diri tutarak hazırlıklı olmaya yani çalışmaya sevk eder.
Sınavlar için normal kaygı iyidir ancak aşırı sınav kaygısı kötüdür. Adı üstünde bir şeyin aşırı olması demek; sınırı ve haddi aşmak anlamına gelir ki, sınav kaygısı için de böyledir. Bu durum, insanı gereksiz yere strese sokarak psikolojik ve fiziksel dengesini alt üst eder. Ritmi ve normal işleyişi bozulan ruh ve beden, çeşitli anormallikler göstererek bir çuval incirin berbat edilmesine sebep olabilir.
Aşırı sınav kaygısının farklı nedenleri vardır. Bunlardan biri cinsiyet faktörüdür. Yani kız öğrenciler, fıtri kodlamaları icabı daha duygusal yaratıldıklarından, sınavlarla ilgili de duygusal tepkileri daha yoğun olarak yaşarlar. Bu da neticede aşırı sınav kaygısına zemin hazırlar.
Kaygının bir diğer sebebi de öğrencilerin sınavlarla kişiliklerini özdeşleştirmeleridir. Yani sınavı hayatlarının odak noktasına koymalarıdır. “Sınavı kazanırsam, şu puanı alırsam iyi ve değerli bir insanım, onun altında kalırsam kötüyüm” şeklinde bir zihni önyargıya neden olmalarıdır.
Aşırı sınav kaygının en önemli sebeplerinden biri de anne babaların tutumlarıdır. İlk başta bu durum bir çelişki gibi görünebilir. Zira her anne baba, yapılan sınavlarda çocuğunun başarılı olmasını ister. Ancak anne balar, sınava dair yanlış telkinlerde bulunursa o zaman istenilen sonucun tam tersi ile karşılaşılma ihtimali yüksektir.
Anne babalar, çocuğun akademik seviyesini ve hazırlık düzeyini bilerek, onun önüne gerçekçi hedefler ve beklentiler koymalı. Çocuğun seviyesinin üstünde aşırı beklentiler, aşırı sınav kaygısına neden olur ve çocuğu başarısızlığa sürükleyebilir.
Yaklaşan sınava dair aşırı kaygı duymak gibi hiç kaygı duymamak ta adeta başarısızlığa davetiye çıkarır. Bu durum gamsızlık ve vurdumduymazlıkla eş anlama gelir. Aslında kaygısızlık- açıklanan nedenler dikkate alındığında- sınav sonuçları açıklandığında başarısız olmanın daha şimdiden ilan edilmesi demektir.

12042

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.