BAYİLERDE YOK, DURAĞAN’DAN ALMAYAN YOK!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nın 1.6 motorlu araçlarda ÖTV indirimi gerçekleştireceğini söylemesi sonrası otomobil dünyası hareketlenmişti. CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz’de son dönemlerde ülke genelinde bayilerde araç Bulunmaması ve filo şirketleri üzerinden satış yapılması ile ilgili TBMM başkanlığına soru önergesi verdi. Durağan’da bayi satış fiyatlarının çok altında satılan araçları 3-4 ay beklemek uğruna da olsa özellikle bürokrasiden iktidara kadar bir çok isim 2.elde sıfır kampanyasına yoğun ilgi gösterdi.

Özellikle son 9 ayda Durağan ilçesinde onlarca araç filo şirketi üzerinden satışa çıkartılırken ucuz sıfır araç almak için günlerce beklemeye karşılık araç alan isimler dikkat çekti. Durağan kamuoyunda çeşitli dedikoduların dolaşmasına vesile olan aylar öncesinden CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa Eker’in basın açıklaması ile uyardığı ve sanayi esnafını bilgilendirdiği zengin işadamlarına devlet arsasını vermek için Durağan küçük sanayi sitesi Kooperatifi paravan olarak kullanılacağını ima eden sözleri gerçek çıkmıştı. Kooperatif üzerine alınan arsa Küçük sanayi sitesi inşaatları başlamadan ve arsa ihaleye çıkartılmadan yol kenarında 15 dönümlük arsanın 5 dönümünün ilçede faaliyet gösteren tekstil firmasına satılmak istenmesi tartışmaları beraberinde getirmiş, üyelerin tepkisi ile karşılanmıştı. Edinilen bilgilere göre Küçük sanayi sitesi, kooperatifi üyelerinden bazı isimler arsa satışı ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı iddia edilirken kooperatif başkanı Harun Özpiyal, Durağan Kaymakamı Ahmet Tozlu, AKP İl başkanı Uğur Giresun, İl genel Meclisi üyesi Mahmut Yurtseven ve Durağan AKP ilçe yönetiminde bir çok ismin bayi fiyatlarından çok düşük fiyatlarla araç aldığı iddiası Durağan kamuoyunun en çok konuştuğu konular arasında yer aldı.
Araç satışlarının sosyal medya da paylaşan firmanın ise bir çok satışta kişilerin yüzüne buzlama koyduğu, araç satışı yapılan bir çok resme erişim engeli koyması ise akıllarda soru işareti bıraktı. Araçları kimler aldı? Bir çok 2. El araç satıcısı galericinin ise ucuz araca rağbet göstererek çok sayıda araç aldığı ve sıfır araç diyerek satışa sunduğu görüldü.,
Gazetemizin bayilerle yaptığı görüşmede bu fiyatlara araç bulmanın çok zor olduğu satılan sıfır araçların bu fiyatlara nasıl satılabildiğini anlayamadıklarını belirtmesi dikkat çekti.
Durağan’da sıfır araç diyerek düzenlenen kampanyalarla satılan araçların filo şirketleri üzerinden alınan ve daha sonra 2. El olan araçların kullanılmadan farklı yerlerde yasal sürenin dolması için bekletilmesi sonrası sıfır araç diyerek satılması ile dikkat çekiyor.

17 Aralık 2021 tarihinde iktidara yakınlığı bilinen yeni şafak gazetesi internet sitesinde araç oto alım satımlarındaki oyunları inceleyen haberde ‘PARAVAN ŞİRKETE SATIYORLAR’ ara başlığı ile bu konuyu gündemine şu ifadelerle taşımıştı; “Bayiiler, sıfır araçları üretici tarafından belirlenen liste fiyatının üzerinden satmamak için ikinci el piyasasına düşürüyor. Bunun için de çok sayıda yöntem var. Örneğin bazı bayiler, üretici markalardan aldıkları araçları kendi kurdukları ikinci el satış şirketine satıyor, yani satış gösteriyor. Otomatik olarak araç ikinci el oluyor, buradan da fahiş fiyatlarla vatandaşa satılıyor. Filo kiralama şirketleri de vurgun için izlenen başka bir yöntem. Bayiler filo kiralama şirketleri üzerine yüzlerce araç alıp sonra da satıyor” diyerek duyurmuştu.

2018 yılında
incelenmiş, ceza yağmıştı…
Yine 2018 yılında yapılan bir operasyonla vergi kaçırma ihtimali bulunan mükellefler incelemeye alınmış bir çok araca el konulmuştu. AA tarafından servis edilen haberde “207 mükellefin iş yerlerinde yapılan denetimler sonrası 142 mükellef hakkında vergi incelemesi başlatıldı. Bu mükelleflerden 2017 yılında incelemesi tamamlananlarla ilgili 4 milyon 759 bin 888,91 lira matrah farkı,

28 milyon 671 bin 690,66 lira vergi farkı tespit edilerek 36 milyon 671 bin 690,66 lira ceza kesildi.

ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETLERİNDE VERGİ İNCELEMESİ


Öte yandan, İstanbul Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı vergi müfettişleri tarafından yürütülen bir inceleme ve araştırma kapsamında düzenlenen Görüş ve Öneri Raporu ile araç kiralama ya da filo hizmeti veren işletmelerin düzenledikleri sözleşmelerde belli bir tutar olarak yer alan Kasko ve İhtiyari Mesuliyet sigortası taahhütleri Damga Vergisi yönünden değerlendirildi. Söz konusu sektörde faaliyette bulunan 11 mükellef vergi incelemeye sevk edildi”ğinin haberine yer verilmişti.
Özellikle son bir yıldır Durağan’a tırlarla getirilen ve onlarca aracın satışının yapan Halil İbrahim Aktan sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada Durağan’ı ‘sıfır arabada lider yapmak için hız kesmeden satışlarımız devam ediyor’ demişti. Bir çok galericinin sıfır arabalara yoğun ilgi gösterdiği görülürken aynı isimlerin 8-10 aracı peşpeşe alım yaptıkları da dikkat çekiyor. Tırlarla getirilen araçların ise kiralık olduğu dönemlerde nerelerde bekletildiği ise ayrı bir merak konusu olurken plakaların sökülerek bekletilmesi bu süreçte trafikte olmaması ise dikkat çekiyor.

DURAĞAN’IN GURURU TAŞ’A VERİLEN aracında 1. plakasının ‘akp’ olması dikkat çekti…


Son olarak Durağan’ın gururu olan Mustafa Taş’a hediye edildiği belirtilen aracın ise 41 AKP 292 plakasından devri yapılarak 34 FNP 444 plakası ile 27.07.2022 tarihinde Mustafa Taş’ın kuzeni Erkan Taş adına tescil ettirilmesi dikkat çekti. Alınan sıfır araçta AKP plakasının kullanılmış olması dikkat çekiyor. Aktan’ın kullandığı 06 RTE 99 plakalı aracın ise eski bir şirket olan 1997 kurulmuş Bağcılarda faaliyet gösteren Elibol Taşımacılık şirketi adına kayıtlı olduğu 2020 yılından bu tarafa aynı firmanın değişik adreslerinde gösterildiği ve en son olarak 07.02.2022 yılında tescilinin yapıldığı görülüyor. Aktan yine Sinop’ta son dönemlerde sattığı lüks araçlardaki fiyat uygunluğu ile gündemdekini yerini koruyor. Aktan’dan sürekli araç alan isimler arasında bir çok firma ve isim bulunurken Sinop’un yakından tanıdığı ve devlete satılan yurt ile adından söz ettiren Fatih Kara ismi de dikkat çekiyor.

12045

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.