BAYRAM İŞÇİYE DEĞİL BATIRANA!

1 Mayıs İşçi Bayramı..
Emekçinin işçinin alınterinin savunulduğu sermaye karşısında yem edilmediği bayram..
Oysa bu gün bu ilkede yüklü sermaye sahiplerini parasının karşışılığını bilmeyen sömüren sömürdüğünü b,lerek semiren kitleleri patronları saymadığımızda büyük br kresim olan esnafın bir kaç eve ekmek girmesine vesile olan küçük çaplı işletmelerin oldukça zor bir süreçte olduklarını da hatırlatkmak isterim.
Bağ-Kur’un 800 TL olduğu 1 sigortalının 3000 TL maliyete sahip olduğu düşünüldüğünde her ay katlanan borç yükü karşısında her gün emek sarf etse de bütçesi açık veren esnaftan bahsediyorum.
Onların standart gelirleri yok..
Onların maaşları yok..
Onların sabit gelirleri yok..
Onların korkularıvar..
Onların artık beklentileri de yok..
Neden mi?
Evine ekmek getirememekten korkuyor..
Bir çok esnaf artık devlete ödeyeceklerinden vazgeçmiş, vatandaşa ve kendi işçisine maaşını vereyim deme noktasına gelmiş.. Çark dönsünde diyerek günü kurtarma derdine düşmüştür.
Dünya da gelişmiş ya da gelişmekte olan hiç bir devletin bu kadar borç yüküne soktuğu karşılıksız bıraktığı bir kitle yoktur..
Kredi çıkar, ipotek olmadan alamazsın.. Kredi çıkar, iş yapmayan toplum arasında yarı tefeci dediğimiz üretmeden tüketen hatta çok zaman işyeri bile olmayan hatta kredi almak için açıp kapatanlar alır da yılların esnafı evrak getir götürle ömür tamamlar…
Konu nerden nereye geldi diyeceksiniz..
Haklısınız..
İşçi aldıklarına borçludur.. esnaf ise dükkanı açmasa bile dönen çarkta Elektriğe bağkura işçisi varsa sigortaya ve onun maaşına borçludur. Kazanmak zorundadır.. Onun 1 Mayıs’ı işçisinin evine gidecek ekmek, akşamda evine götüreceği ekmektir..
Rakipleri o kadar çoktur ki; yarın sabah KOSGEB desteği ile açılacak yeni bir esnaf.. Ya da ertesi gün dedikodusu yayılmış ama gelmek üzere olan marketler zincirinden ya da giyim mağazalarından bir tanesinin açılacak olması.. Ve en kötüsü bilinmez yolda devblet tek rakibidir… Çünkü çıkan ilk kanun ve uygulama onu bulur…
Onlar aslında yarı bankadır.. Anadolu’nun sermayesini toplar parasını alır genel merkeze atar sen ben burda ömür tüketiriz.. Orda emekçi, vardır.. onların saat dilimleri mesai, kavramları vardır.. Ama esnafın mesaisi yoktur.. Gecesi gündüzü yoktur. Bazen ailesi gelir çalışır bazen çocukları..
Dışardan baktığnızda altındaki araba vitrindeki mal sizi cezbedebilir. Gelin görün ki; içi o esnafı yakar dışı da sizi içeri çeker..
Dün 1 Mayıs’tı… Asıl üreten çiftçi,
balıkçı, esnaf kitlesi sadece alanlardakini seyrettiler! Dertleri o kadar çoktu ki; tarlaya atacak gübre, ilaç mazot dükkanın içine girip almadan çıkan vatandaş sahi siz 1 Mayıs!’ı kutlarken esnaf üretici de ha bir gayret’ bu günü kurtaralım diyerek borç hanesine yenilerini yazıyordu…
Ama olsun alınteri döküp çalışan işçi kardeşim sözüm sana değil bu yazıları okuyup doğru diyen ama oy verirken yanlışta karar kılanlaradır..
Dolar 6 Tl.. Şükür
Dolar 8 TL şükür
Dolara 10 TL ye çıktığında şükredecek esnaf, batmamış üretici kalmayacak ama şükür diyenler yine kendinden kaynaklı soruna dinle bağlantılı bir çözüm bulacaktır.. Buna da şükür!!!!!???…
Eee ne diyelim gelişmiş ülkelerderde psikiyatri doktorları önemlidir. Bizde deli doktoru(!) denildiğinden pek fazla insan rağbet göstermez. Oysa en sağlıklı bireylerin bile mutlaka gitmesi danışması gereken sadece hastalık zamanı değil normal yaşamın içerisinde olması gereken bir doktordur. Psikiyatri doktoru kişinin artan stresini kişinin ruh dengesini düzenler. Bizde onların görevini kahvehaneler yapar… Toplumsal gerginliği azaltan vakit geçirmek için her yerde bulunan kahvehaneler toplumun stres atma merkezlerdir.
Allahtan varlar..
Onların doluluk oranı ile ilgilenenlerde zaten kahvehaneleri stres atma merkezi olarak gördüğünden yenilerini ekliyor millet kıraathaneleri!!!!..
Değil mi ya!
1 Mayıs’ta işçi sokakta, esnaf hesapta, hükümet zamda devletten geçinenler fonu bekleyenler; onlarda şak şakta…
1 Mayıs anlamını bilenlere, tepkisini gösterebilenlere emeği savunup emeği hak bilenlere, meydanda olanlara saygı duyabilenlere kutlu olsun…
Diğerlerine gelince;
Boşuna beklemeyin bu kavşakta,
Sizi anlayan çıkmaz bu sokakta,
Şükür pişer ocakta,
Üreten şokta, esnaf batakta!…

12025

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.