ANA-VATAN

ANA-VATAN

Önümüzdeki hafta 12 Eylül Pazartesi günü Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz. Bu günlerde bir taraftan kurban pazarlarında yoğun pazarlıklar devam ederken, diğer taraftan da bayram alışverişleri için çarşı- pazarlar hareketlenmiş durumda. Hareketlenen sadece buralar değil elbette…
Kurban Bayramı turizm sektörü için de yeni bir fırsat kapısı oldu. Yazdan kalma mevsimin devam etmesi ve Kurban Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle turizm firmaları cazip! Kampanyalar ile müşteri kapma yarışındalar.
Öncelikle açık yüreklilikle şu hususu ifade etmeme izin verin. Bendeniz hiç kimsenin tatil yapmasına, gezip-eğlenmesine falan karşı değilim. Tatil yapmak çalışan, üreten her insanın hakkıdır. Ancak biraz sonra okuyacağınız satırlar başka endişeler ile kaleme alınmıştır.
Biliyorsunuz, ülkemizde son aylarda herkes tarafından sıkça birlik-beraberlik mesajları veriliyor. Çok da iyi oluyor doğrusu. (Bendenizin 15 Temmuz’dan sonraki birlik-beraberlik konulu yazısı SAFLARI SIK TUTALIM başlığı ile yayınlanmıştı) Peki, bir ülke/millet için birlik-beraberlik nerde ve nasıl başlar?
Birlik-beraberlik ruhu her şeyden önce ailede başlar ve toplumda devam eder. Zira millet denen topluluk, başka unsurlarla birlikte ailelerden teşekkül eder. İşte bu noktada dini ve milli bayramlar topluma önemli fırsatlar sunar. Bayramlar birlik-beraberlik ruhunun ete kemiğe bürünerek, ortak hisler etrafında kenetlenilen hususi zaman dilimleridir.
Son yıllarda (mevsimin de etkisiyle)bayramlar sadece birer tatil fırsatı olarak görülmeye başlandı. Hal böyle olunca da dede ve nineler torunlarına hasret kaldı. Nur yüzlü anne babaların elini öpmek, halini hatırını sormak yerine, bayram için yıldızlı! Otel odaları tercih edilir oldu.
Herkesin tatil yapma hakkı vardır. Ancak iki dini bayramdan biri olan Kurban Bayramı, içinde birçok hikmetin gizli olduğu müstesna zaman dilimidir. Böyle mukaddes günleri aileden çok uzaklarda geçirmek ne kadar doğru olur?
Dini ve milli bayramlar, Müslüman/Türk milletinin değerlerinin gelecek nesillere aktarılması için de önemli fırsatları uhdesinde barındırır. Bu müstesna ve mukaddes zaman dilimlerini otel odalarında geçiren çocuklar, birliği-beraberliği ruhunda nasıl hissedecek ve bu konuda gelecek nesillere ne aktarabilecekler? Etin, yumurtanın, sütün markette üretildiğini; bayramın da tatil demek olduğunu zanneden bir nesil için endişe etmekte haksız mıyım?
Bakınız, bizler vatana “ana” demiş bir milletiz. Dolayısıyla anamızı vatan kadar, vatanımızı da ana kadar sever ve onu yüceltmek için çalışırız. Öyle ise bu bayram ve her bayram analarımızı ve akrabalarımızı ziyaret edelim.
Bu duygu ve düşüncelerle Kurban Bayramınızı tebrik eder, Cenab-ı Hakk’tan hayırlara vesile olmasını niyaz ederim…

1203

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.