BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!

On bir ayın sultanı vedaya hazırlanıyor.
İçerisinde bulunduğumuz günlerde rahmet ve bereket ayı olan Ramazan-ı şerif ayının son demini yaşıyoruz. Bir yandan içimizi hüzün kaplarken diğer yandan da bayrama ulaşacak olmanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz. Rabbim sağ salim bayrama ulaşmayı ve bayram sabahı tüm günahlarından arınmış olarak kalkmayı nasip etsin!
Bayram yaklaştıkça evlerde bayram temizlikleri ve misafir hazırlıkları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Maharetli eller, misafirlere ikram edilecek tatlıları, tuzluları, sarmaları, dolmaları çoktan planladı bile. Diğer taraftan otobüs terminalleri ve hava alanlarında da bayram yoğunluğu artmaya başladı.
Bütün bunlar bayramın güzellikleri değil mi? Zira bayram demek; sevinç, neşe, birlik, barış, kardeşlik yani özetle mutlu olmak ve mutlu etmek demektir. İşte tam da bu noktada bayram, bayram gibi ifa edilmeli ki hak yerini bulsun.
Mesela bayramı fırsat bilerek tatil beldelerine hücum edenler eğer anne babalarını ihmal ederlerse buna bayram denilir mi?
Bayramı kavramını içerisinde sadece deniz-kum-güneş üçlemesini ihtiva eden alelade bir tatil kavramına dönüştürürsek bu bayram olur mu?
Bayramda gözü yollarda evlat ve torun hasretiyle bekleyen anne babaların nasırlı ellerini öpmek varken; bir telefon görüşmesi ile bu işi geçiştirirsek bu hakikaten bayram olur mu?
İslam’ın beş şartından biri olan 30 günlük orucu tuttuktan sonra televizyon ekranlarında “bayram eğlencesi” adı altında türlü kepazelikler sergilemek bayramın manevi ruhuna halel getirmez mi?
Bayram, güzel ve cicili bicili elbiselerle sadece kaportayı güzelleştirerek kendisini insanların beğenisine sunmaktan ibaret değildir. Bayramlar, aynı zamanda iç güzelliklerin de dışa vurulması ve ete kemiğe bürünmesi lazım gelen Hz. Allah’ın insanlara lütfettiği müstesna zaman dilimleridir.
Son kertede yazı vesilesiyle âlemi İslam’ın mübarek Ramazan Bayramı’nı tebrik eder, Yüce Rabbimden hayırlara vesile olmasını dilerim…
Bir hatırlatma: Bu bayram ve her bayram, trafik canavarı olmayalım! Bayramı kendimize ve diğer insanlara zehir etmeyelim!

12071

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.