BEKLEYİP GÖRELİM

“Kader mahkumları meselesini anlamış değilim. Kime kader mahkumu denir çok çok önemli. Benim bir ilkem var: Devlete karşı işlenen suçlarda devlet affedici olabilir. Ama kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisi yoktur. Bunu bazıları şu anda menfaate çevirmek isteyenler olabiliyor. İçeridekiler, onların bekleyenleri… Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim. Biz MHP ile bir yola çıktık. Burada zaman zaman buna benzer konuları aramızda değerlendirmek suretiyle atılabilecek adımlar var ise bu adımları atmaktan da çekinmemeliyiz. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum meydana getirmeyelim. İlke şu, devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur.”

Yukarıdaki açıklama Kırgızistan dönüşü Cumhurbaşkanımız tarafından uçakta gazetecilerin sorusu üzerine yapıldı.

Genel anlamıyla katılmakla birlikte Sayın Cumhurbaşkanı’nın demecinden net ifadeler çıkmadığını da belirtmek istiyorum.

Kamuoyunda af beklentisi oluşturan Sayın Bahçeli’nin açıklamalarında vurgu “kader mahkumları” üzerineydi. Sayın Bahçeli’nin gündeme getirdiği “kader mahkumları” da son derece tartışmalı bir kavram.

Bir insanın bilerek, isteyerek, planlayarak işlediği bir suçun sorumluluğunu “kadere” atması kabul edilebilir bir durum olmadığı da aşikar. Kader mahkumu; ancak suç işlemediği halde yanlışlıkla ceza alan kişiler için kullanılabilecek bir deyim.

Devlet Bey bir genel af düzenlemesini dillendirirken, genel aftan yararlanması gerekenleri şöyle tarif etti: “Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK’lılar, FETÖ’cüler hariç herkes…

Bu beyanda kafama takılan önemli bir soru var: Bahçeli’nin sıraladığı af kapsamına alınmaması gereken suçlular dışında kalan organize suç örgütü üyeleri, kadın satanlar, uyuşturucu ticareti yapanlar, adam doğrayanlar, soygun yapanlar da “kader mahkumu” sayılıp af mı edilecek?

Sayın Cumhurbaşkanı ise bu meseleyi anlamadığını belirtirken hemen peşine de ekleme yapmış; “hakikaten yapılabilecek bir şey varsa adım atmaktan çekinmeyiz.”

Asıl konu ise devletin kendisine karşı işlenen suçlarda af yetkisi olabileceğini ama kişilere karşı işlenen suçlar da af yetkisinin olmadığı yönündeki ilkesine dikkat çekmesi. Çünkü kader mahkumu diye adlandırılanların ekseriyeti cezalarını kişilere karşı işlediği suçlardan dolayı almıştır. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı’nın ilkesine ters bir durum söz konusu.

Cevap aradığımız soru şu o zaman: Sayın Cumhurbaşkanı MHP ile çıktıkları yolda kendi ilkesine ters düşen bir konu da bu birlikteliği bozmamak adına adım atar mı?

Türkiye’nin gündemini uzun süredir MHP Lideri Devlet Bahçeli belirliyor.

“Başkanlık sistemi” dedi. Geldi.

“Erken seçim” dedi. Oldu.

“Genel af” dedi.

Bekleyip göreceğiz.

12041

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.