Bir aile dramı ve Kurban bayramı!

BİR AİLE DRAMI ve KURBAN BAYRAMI!

Kurban bayramına sayılı günler kaldı…
Durağan ilçesine bağlı Erduası köyünde yaşanan aile dramı bizleri ziyadesi ile üzdü.
Tek göz oda 5 çocuk ile yaşama tutunmaya çalışan bir ailenin umutla, sevgi ile birbirlerine sarılışının hikayesi idi bu..
Kimileri fon kapılarında sıra beklerken bu aile kapıyı çalacak, biz geldik, biz devletiz diyecek insanları bekliyordu…
Onlar gururlu idi..
Acaba devlet baba bize kızar mı? Okuyan çocukları arkadaşlarımın yanında rencide olur muyum? Belki benden daha kötü durumda olanlar vardır! Düşüncesi ile gitmekte zorlandıkları dairenin adı devletti!
Okulların açılmasına sayılı günlerin kaldığı, kurban bayramının kapıyı çaldığı bu günlerde bu aile için öncelik okula gidecek çocukların okul ihtiyaçları, elbiseleri, ayakkabıları idi…
Paraya ihtiyaçları vardı..
Ama kader ! Onlar için geçtiğimiz yıl bir oyun oynamış, eve para getiren tek bireyi de ellerinden almıştı. Geçtiğimiz yıl bir trafik kazası aile büyüğünü aldıktan sonra 5 çocuk yetim kalmış tüm yük ailenin büyüğü olarak anneye kalmıştı… Babanın yetim büyüdüğü ailede onlar için sığınak, ev denilmese de başlarını sokacak 1 mutfak ve 1 göz odadan oluşan 6 kişilik aileye sığınacak liman kayınının mekanı olmuştu. Tek tesellileri kira vermiyor olmaları idi. Çocuklarını okutmak için 5 çocuğuna hem annelik hem babalık yapmak zorunda kalmanın ezikliği ile çocuklarına olan sevgisi ile ayakta kalmak için mücadele verem anne idi.
Gazetemize gelen bir ihbar üzerine eşim ve birkaç arkadaşı bu ailenin evine konuk oldu, yardım götürdü…
Yaşadıkları dramı yerinde gördü!
Eksiği ile fazlası ile anlatılanları dinledik… Yüreğimiz burkuldu..
İşte o zaman sormamız gereken soruyu sormanın zamanı geldi dedik;
Nerdesin devlet baba!
Yetimini gözetmeyen, fakirini görmeyen, okuyan çocuğun elinden tutmayan, devlet devlet midir?
Cumhurbaşkanı bağırıyor, başbakan ağlıyor, vali sesleniyor, mağdurun, mazlumun, yetimin yanında yer alacağız.. İyi de hiç biriniz Atatürk gibi demiyor musunuz; “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” Siz kimsesizlerin kimsesi olmayacaksanız, demokrasi bayramınız, demokrasi şöleniniz yarım kalacak, daha nice fetöcular, cemaatçiler tarafından kullanılmaya, devleti yönetmeye bu garibanlar üzerinden devam edeceklerdir.
Şimdi sahip çıkmazsanız bu aileye yerinde destek olmazsanız ne zaman olacaksınız?
‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diyen bir dinin mensupları, kurban bayramının arifesinde gösterişli iri yapılı danalar, seyisler keserken bir köşede bekleyen garibin hakkını, fakirin sofrasını düşün! Amaç etli, gösterişli kurbanlıklar kesmek değilse üzerine düşeni yerine getir, kurbanın gösterişini değil, özelliğini ve güzelliğini paylaşarak değerlendir….
Değerlendir ki; zenginliğin yoksula uzanan el, ibadetin Allah’a kul olan eylemin olsun…
9 günlük bayram tatilini fırsat bilip sıla ile gurbeti buluşturacak hemşerilerimiz sevdiklerinize giderken trafik kurallarına riayet edin. Sevdiklerinize giderken bayramı yasa ve sevince boğarak kendinizi trafiğe kurban etmeyin! Bu ülkede her yıl trafik terörü bir çok insanımızı sevdiklerinden kopardığı gerçeği karşısında arabanıza, arabanızın hızına, şoförlük becerinize güvendiğiniz kadar karşınızdaki insanların da acemi olduğunu hata yapabilecek insanlar olduğunu bu nedenle süratinizin ve de becerinizin bu durumu kurtaracak kadar yetenek sahibi olmadığınızı da düşünerek yola çıkın…
O nedenle özellikle kanlı bir bayramın arifesinde yollara kan bulaşmadan, kurban ibadetimizi yerine getirmek baba ocağına, baba ocağından doyduğunuz topraklara tekrar yola çıkarken lütfen trafik kurallarına azami dikkat edelim. Unutmayın ki; yapılacak bir hata ya da yapılan bir hata da sizi sevdiklerinizden ayırabilir. Yalnız sizi kurtaracak olan sizin dikkatiniz, hızınız ve de karşıdan gelen ve sizin fark ettiğiniz hatalar karşısında daha dikkatli seyir etmeniz olacaktır. Hızla ve hırsla yola yapışan arabalar, tabutla taşınan arabalara eşlik eder… Sevdiklerinizden uzak kalmayacağınız bu bayram kimsenin kurban olmadığı sadece Allaha kurban kestiği bir bayram kalması, insanımızın ve Müslüman aleminin huzur barış ve de terörden uzak insan gibi yaşayacağı bayramlarda buluşmak dileği ile bayramınız kutlu, mutlu olsun. Allah niyetlerinizi ve kurbanlarınızı kabul eylesin…

12021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.