BİR ÖLÜNÜN SEVGİLİLER GÜNÜ

14 Şubat iki bin sonsuz, meşhur sevgililer günü. Tüm sevgililerin, tüm sevgisizlerin, yaşayan, hala nefes alan herkesin bu güzel gününü kutlarım kutlamasına da; ben bugün aramızda olmayan bir kıza olan sevgimi dile getirmek istiyorum.
11 Şubat 2015.
Özgecan Aslan.
Psikoloji öğrencisi.
Geleceğin psikoloğu olmasına izin verilmedi. Ona bunu yapanları ve onlar gibi ruhsal sıkıntı çekenleri tedavi etme şansı, bir gece evine dönerken üç cani tarafından elinden alındı. Hem de tecavüz girişimine direndiği için, bir minibüste defalarca bıçaklanarak, demir çubukla dövülerek, cesedi yakılarak ve yanan cesedin elleri bileklerinden kesilerek…
Kaç kişi ayağa kalktı o dönemde, kaç TV programı farkındalık yarattı, kaç komedyen gösterilerini iptal etti… Sadece bir yıl sürdü. Bir yıl sonra gülmeye, eğlenmeye, üç gün sonra gelen sevgililer günü paylaşımları yapılmaya, tek taşların reklamları TV’de gösterilmeye devam edildi.
Ne yapılacaktı, ne yapılması gerekiyordu? Ölenle ölünmezdi, hayat devam ediyordu… Evet ediyordu; ateşin düşmediği evler, insanlar için unutmak kolaydı, sonuçta kimler, neler unutulmuştu; bu mu unutulmayacaktı.
Unutmayan, unutamayan belki de iki isim kaldı koca ülkede. ‘’ Kızımın tek suçu dolmuşa binmesi miydi?’’ diyen anne Songül Aslan ve ‘’ Ben sadece adalet istiyorum. ‘’ diyen ve gözyaşlarını saklamaya çalışan baba Mehmet Aslan.
Özgacan‘ın ölüm haberini duyduğumda donan kanım hala çözülmedi, kuruyan ruhum hala yeşermedi… Ajandamda var olan bütün 11 Şubatlar benim için hala yok sayılıyor.
Unutulamayan, affedilemeyen, şayet varsa diğer Dünya’da karşımıza çıkacak olan bu canilerle yüzleşmek için bundan iki yıl önce de bekliyorduk, şimdi de bekliyoruz, bundan yıllar sonra da bekliyor olacağız. Belki unutulduğunu düşünüyordur diye buradan sesleniyorum Özgecan’a; melek oldun, kanatlandın, uçtun… Ama unutulmadın, unutulmayacaksın. Nurlar içinde uyu güzel kız, bir psikolog olma fırsatın elinden alındı ama bütün bir ülkenin duasını aldın, sevgisini kazandın. Senin de sevgililer günün kutlu olsun.

MERVE DEMİRCİ

BİR ÖLÜNÜN SEVGİLİLER GÜNÜ

 

12042

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.