BİR TEKLİFİM VAR

BİR TEKLİFİM VAR

Son yıllarda kadın cinayetleri konusu gündemi oldukça meşgul ediyor. Görünen o ki böyle giderse meşgul etmeye de devam edecek.
Geçtiğimiz günlerde medyada, Ocak ayında 28 kadın öldürüldüğü şeklinde haberler yer aldı. Peki, ne yaptık? Üzülmenin ve hayıflanmanın dışında hiçbir şey.
Bu haberler yer aldı almasına da, çözüm noktasında ne/neler yapılacağı yönünde dişe dokunur bir öneri duyamadık. Zaman zaman cezaların en üst sınırdan verilmesi, şiddet uygulayanlara elektronik kelepçe takılması, eve şu kadar mesafe yaklaştırılmaması gibi tedbirler düşünüldü ve uygulandı ama sonuç nafile. Peki, neden?
İzin verin izah edelim.
Yukarıdaki tedbirler elbette önemlidir. ancak bu mesele palyatif/günübirlik tedbirlerle çözülemeyecek kadar derin ve ciddi bir meseledir. Üzülerek ifade etmeliyim ki bu tür tedbirler kadın cinayetleri meselesini çözmeye yetmeyecektir. Peki, O halde yapılacak olan şey nedir?
Her şeyden önce bu soruna bakış açımızı değiştirerek başka bir yönden bakmalıyız. Zira kadın cinayetlerinin tamamına yakını kadınların eşleri ya da partnerleri tarafından işlenmektedir. Yani burada kök sorun kişiler arası iletişim ile evliliğe ve boşanmaya bakış açısıyla ilgilidir. İşte benim teklifim de tam bu noktada ortaya çıkıyor.
Emin olunuz ki biz evlenmeyi ve boşanmayı bilmeyen bir toplumuz. O nedenle öncelikle evliliği, eş olmayı ve –eğer gerekirse – boşanmayı insanımıza öğretmemiz gerekiyor. Nasıl ki otomobil kullanacaklara ehliyet veriliyorsa evlenecek eş adaylarına da mutlaka “Evlilik Sertifikası” verilmeli. Bunun için mecburi eğitimler ve sertifika şartı getirilmeli. Mesela akşam ya da hafta sonları yapılacak bu kurs ve eğitimlerde kişiler arası iletişim, kadın-erkek hakkı, aile ekonomisi, ahlaki değerler, adab-ı muaşeret, çocuk eğitimi gibi konularda eş adayları eğitilebilir. Eğer gerek görülürse bu eğitimlerde diyanet işleri personelinden de yardım alınabilir. ( Özellikle kadının dindeki yeri ve önemi ile ilgili)
Mesela bu eğitimler öncelikle birkaç pilot ilde uygulanıp boşanma sonuçlarına olumlu katkısı izlenebilir. Eğer gerçekten işe yararsa-ki yarayacağına eminim- o zaman ülke sathında geliştirilerek yaygınlaştırılır.
Bu konu aynen sağlıktaki önleyici tedbir gibi düşünülmeli. Ve öyle adım atılmalı. Aksi halde yılda 160 bin civarı boşanmanın olduğu bir ülkede cinayet haberlerini daha çokça duyacağımızı söylemek için kâhin olmaya gerek yok sanırım.

 

12022

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.