BM Güvenlik Konseyi, bugün Arakan için toplanacak

İngiltere, Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

ARAKAN’DA NE OLUYOR?

Arakan’daki silahlı grupların cuma günü güvenlik güçlerine yönelik bir dizi saldırı düzenlemesi ve ardından yaşanan şiddet olayları bölgede yeni bir göç dalgasını tetikledi. Olaylar nedeniyle Bangladeş’e cuma gününden bu yana 5 binden fazla Arakanlı kaçtı. Yaklaşık 4 bin Arakanlı ise sınırda bekliyor. Bangladeş bölgedeki devriye sayısını artırdı ve ülkeye girmeye çalışan yüzlerce sivili geri çevirdi.

Cuma gününden bu yana yaşanan şiddet olaylarında en az 109 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıları, Arakanlılar tarafından oluşturulan Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu adlı silahlı grup üstlendi. Myanmar silahlı grubu terör örgütü olarak tanımlıyor.

Şiddet olaylarının yaşandığı Arakan’da 1 milyondan fazla Müslüman yaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “eziyet gören dini azınlık” olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşamalarına rağmen vatandaşlık alamadıkları Myanmar’da yasa dışı göçmen olarak kabul ediliyor.

12011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.