ÇELTİK ÜRETİCİSİ SU POMPALARININ ELEKTRİK FATURALARINI ÖDEYEMEZ DURUMDA!

CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa EKER, çeltik üreticisinin feryat ettiğin söyledi. Eker çeltikte hasat sezonunun başlaması ve ürünlerin piyasaya sürülmesi ile üreticinin hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Eker, “yaz mevsiminin kurak geçmesi, zararlı haşaratla mücadele, artan yakıt giderleri derken ürününü yaşatmak için sulama amaçlı kullanılan pompalara yüklenen çeltik üreticisi gelen faturaları ödeyemez duruma düştü. İlçemizde kurulu bulunan ve yaklaşık 1500 üyesi bulunan Durağan sulama kooperatifi yetkililerinden aldığım bilgilere göre kooperatif elektrik faturalarını ödemekte zorlanıyor. Elektrik dağıtım şirketleri ise çeltik üreticisinin bu zor duruma karşısında sulama kooperatiflerinin faturalarını tahsil etmenin derdine düşmüş durumda. Bu yıl yaklaşık 2000 dönüm arazinin ekilmediği, ekilen arazilerde ise randıman düşüklüğünün yaşanması, artan maliyetler çeltik üreticimizi perişan etmiş durumdadır. Bir çok köy ise farklı ürün gruplarına yönelmiş olması nedeni ile sadece çeltik ekimi yapan ve bu nedenle sulama pompalarını kullanan üreticimiz gelen elektrik faturalarını ödeyemez duruma düşürmüştür.
Sulama kooperatifi yetkililerinin ödeme için süre istemesine rağmen dağıtım şirketlerinin bu süreyi vermemesi kooperatif ile üreticiyi de zor duruma düşürmüştür. Her konuda üreticinin yanındayız diyen iktidar sahipleri hayal dünyasında gezmeyi bırakıp, yeni kooperatifler kurdurduğu kadar mevcut kooperatiflerin sorunlarına eğilmelidirler. Ektiğinin karşılığını alamayan, maliyetler karşısında ezilen, boz kalan tarlaları nedeni ile evine ekmek getiremeyen, taksit ödemekte zorlanan üreticileri kooperatifle birlikte tespit ederek onlara da destek olsun” dedi.

İLÇE DE BİR ÇOK
ESNAFIMIZ MAĞDUR
DURUMA DÜŞTÜ!…
SİFTAH ETMEDEN KAPATAN DÜKKANLAR VAR!
Çocuğu okuyan burs bulamayan, kış gelmiş ama artan kömür fiyatları nedeni ile evini, ısıtmakta zorlanan insanlar olduğunu belirten Eker; “özellikle asgari ücretle geçinen sadece sigortalı olarak hayat sürdüren emekçi kardeşlerimiz var. İlçemizde son dönemde artan ev kiraları ve anormal derecede artış gösteren yakıt giderleri bir çok ailenin huzurunu kaçırmıştır. Esnaf olup bağ kur ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, artan giderler karşısında sadece kepenk açıp kepenk kapatan, vergi mükellefi olması nedeni ile yardımlardan yararlanamayan esnafımızın durumu da içler acısıdır. Bir çok esnafımız bağ kur ücretlerini ödeyememektedir. Artan kömür maliyetleri nedeni ile ilçemizde bazı apartmanlar kalorifer kullanımından vazgeçerek soba yakmak üzere anlaşmıştır. Bu yıl çeltik sezonunda ödenmesi planlanan ve satıcı ile tüketicinin uzlaştığı bu süreçte artan maliyetler para etmeyen ürün karşısında üretici borcunu ödeyememekten satıcı da güvendiği paranın kesintili gelmesi nedeni ile dara düşmeye başlamıştır. Sosyal ekonomik dengelerin bozulduğu, sadece geçim derdine düşen insanımızı hayalle avutmayın artık. Millet kömür alamıyor, dolar almış başını gidiyor, iktidar temsilcileri ise hizmetten bahsediyor. Hizmeti bırakın millet evini ısıtamıyor çocuğunun ihtiyaçlarını alamıyor. Siz ise hizmet diyerek vatandaşın çektiği sıkıntıyı görmezden geliyorsunuz. Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de esnafımızı mağdur duruma düşmüştür, siftah etmeden kapatan, derdini anlatamayan dükkanlar ve esnafımız var” dedi.

1209

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.