CHP İLÇE BAŞKANI MUSTAFA EKER SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ TEMSİLCİLERİ VE SİYASİ PARTİLERİNDE İŞTİRAK ETTİĞİ TOPLANTIDA SANAYİ ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİ.

CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa Eker sanayi sitesi esnafı ile bir araya geldi.

CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa Eker tarafından sanayi esnafının istek ve görüşlerini dinlemek, çözüm yolları sunmak için organize edilen toplantıya Durağan Esnaf ve Sanatkarlar Ulaştırma hizmetleri Odası Başkanı Necati TOPÇU, Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi başkanı Mustafa Ünlü, İYİ Parti ilçe Başkanı Musa ÖNDER, BBP ilçe Başkanı Menderes PİYALOĞLU, Yeniden Refah Partisi ilçe Başkanı İsmail TEZİÇ ve geniş katılım gösteren sanayi esnafı katıldı.
Durağan Hasbihal Cafe de gerçekleştirilen toplantıda yapılması düşünülen sanayi sitesinin yapımı yeri ve sanayi esnafının dükkan sahibi olması için izlenecek yol ve yöntemler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Sanayi esnaflarından bir kısmının mevcut yönetimin dayatmacı tutumu karşısında 2. Sanayi sitesi kooperatifinin kurulması önerisinin Durağan için doğru olmayacağı hususunda görüş birliğine varıldı.

Sanayi sitesine destek olun!

Eker, 2. Sanayi sitesi kooperatifinin doğru bir sonuç vermeyeceğinin altını çizdiği konuşma da mevcut kooperatif yönetiminin faaliyet yürüten Durağan sanayi esnafının görüş ve düşüncelerini dikkat alması hususunda çağrıda bulundu. Eker, devletin sanayi esnafına sunduğu 3 yıl ödemesiz geri kalanını da kira öder gibi 10 yılda ödenecek olan kredinin değerlendirilmesinin gerektiğini ifade etti. Esnaf temsilcilerinin görüşlerinin alındığı ve çözüm yolları sunulduğu toplantıda Esnaf Kefalet ve kredi kooperatif başkanı Mustafa ÜNLÜ, kendilerinin faiz oranının %9 olduğunu ve 200 bin TL.ye kadar 5 yıl ödemeli kredi verebileceklerini ifade ettiği konuşmasında, her gittiği toplantıda kendilerine sanayi sitesinin olup olmadığını soruyorlar. Gelişmişlik göstergesinde sanayi sitesinin önemli bir yeri olduğunu ve Durağan’ın buna ihtiyaç duyduğunu belirterek esnafın sanayi sitesi yapılması hususunda destek olmasını istedi.

HEP ESNAFIN YANINDA OLDU!

Durağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necati Topçu’da sanayi sitesinin gecikmiş ama Durağan’ın olmazsa olmazı olduğunu ifade ederek bu kadar geniş katılımlı bir toplantıyı organize ettiği ve her zaman görüşleri ile sanayi esnafının yanında olan CHP Durağan ilçe Başkanı Mustafa EKER’e teşekkür ederek, “ şoför esnafının Boyabat’tan alınarak Durağan’a kazandırılmasında, plaka basımında bizlere çok büyük destekleri oldu. Kendisine vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyorum: bu günde yine tüm sanayi esnafımızı ve esnaf temsilcisi bizleri sizlerle buluşturarak sorularımızın çözümüne sunduğu katkı için teşekkür ediyorum. Sanayi sitesinde bir ve beraber olarak mücadele etmek ve en büyük ihtiyacımız olan sanayi sitesini Durağan’a kazandırmak ilçemiz adına oldukça önemli” dedi.

Eker, “amacımız 2’lik yaratmak ya da farklı yöntemlerle hizipçilik yaparak mevcut sanayi kooperatifinin karşısında durmak değildir. Amacımızı sanayi esnafının görüş ve düşüncelerinin dikkate alınması, ilçe dışından gelecekler var, alırsanız alın tehdidinin son bulması, devletin desteklediği sanayi esnafımızın tamamının alabileceği ve devlet tarafından kredilendirilen inşaat teslimi sonrası 3 yıl ödemesiz 10 yıl ödemeli şekilde sanayi sitesinin devlet tarafından yapılarak esnafa teslim edilmesi bu kabul edilmezse dışarıdan gelecek müteahhitlere değil kooperatif kanalı ile sanayi sitesinin yapılması, mevcut çöp dökülen alana değil daha uygun ve maliyeti düşürecek bir alanda sanayi sitesinin yapılması, 170 dönüm olarak alanın sanayi sitesine kazandırılması, yasalar gereği tapuya şerh düşerek sadece sanayi sitesi amaçlı verilecek olan alandaki küçük sanayi sitesi dışındaki 130 dönümlük alanda sanayi sitesi kooperatifi tarafından bu amaçla kullanacak işletmelere satışının yapılarak sanayi esnafına yüklenecek maliyetin düşürülmesi, yapılacak dükkan sayısının arttırılarak bölgedeki nüfus yoğunluğunun ve hareketin arttırılması ile ekonomik anlamda birlikteliği sağlanmış sanayi sitesinin ilçemiz adına daha kazançlı olacaktır. Kooperatifte bu gün sizi dinlemeselerde asıl güç kooperatiflerde, derneklerde siyasi partilerde genel kurulundur. Üyeler olarak kooperatifinize sahip çıkın. Sizin istemediğiniz bir şeyi yapmaları mümkün değildir. Sorumluluk alın genel kurulda sizler söz sahibi olun. Yönetim, genel kurulun üstünde değildir ve genel kurulun vermediği yetkiyi kullanma hakkına sahip değildir” dedi.

SANAYİ ESNAFI DAHA SONRA KOOPERATİF TOPLANTISINA KATILARAK GÖRÜŞLERİNİ SUNDULAR!

Sanayi esnafı CHP ilçe başkanı Mustafa EKER’den sonra toplu olarak Durağan küçük sanayi sitesi kooperatifi tarafından yapılan toplantıya katıldı. Edinilen bilgilere göre sanayi sitesi alanının çöplük üstü olmadığı, esnafa arsa parası sonrası başlangıç 45 bin TL.ye 2 taksitli ödeme imkanı getirildiği ve sanayi sitesi inşaatına kooperatifin kendi kaynakları ile başlayacağı öğrenildi.

1204

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.