CHP’DE İSTİFALAR GELDİ, TÜZÜK YÖNETİMİ DÜŞÜRDÜ… OLAĞANÜSTÜ KONGRE SÜRECİ BAŞLADI..

CHP’de Sinop il başkanlığında aynı anda gelen 17 istifa yönetimi düşürdü. CHP 24. Maddesi’nin 5. Fıkrasında yer alan ” asıl üyeliklerde aynı gün içinde yarıdan fazla boşalma olursa, başkan ve kurul, yedekleriyle birlikte düşmüş olur.” hükmü gereğince düştü. Yönetimi düşen Sinop İl örgütü için CHP MYK 45 gün içinde olağansütü kongreye götürülmek üzere eski il başkanlarında Kadir Yavuz başkanlığında 7kişilik geçici yönetim kurulu atadı. Geçici Yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; Mustafa Acun, Aysun Özsönmez, Canan Atabek, Kurtuluş Şahin, Güngör Akkoca, Ozan Sarısoy.. Temmuz ayı sonuna kadar kongreye gitmesi beklenen CHP’de kulis çalışmaları başlarken açıklamalarda peşpeşe geldi..

NEDEN İSTİFA ETTİK?

CHP Sinop İl Başkanlığı yönetiminden istifa eden 17 kişilik grup tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi; ”Hepimizin gördüğü üzere, ülkemiz önemli bir süreçten geçmektedir. Çocuklarımızın geleceğini, demokrasimizin devamlılığını, halkımızın refah ve huzurunu sağlama konusunda önümüzdeki genel seçim hayati bir önem taşımaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi, Sinop eski İl Yönetim Kurulu üyeleri olarak, konuya açıklık getirmek isteriz. Görevde olduğumuz süre zarfında, partimizi il genelinde en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Gerek örgüt içi faaliyetler, gerek saha çalışmalarında partiyi daha iyi bir noktaya taşımak için elimizden geleni yaptık. İl Yönetim Kurulu üyeliği görevlerimizi yürüttüğümüz son dönemde, yönetimsel bir takım zafiyetler, düzenli ve programlı toplantı ve çalışmaların yürütülememesi, temsilde eksiklik ve yönetim içi iletişim kopuklukları, demokratik müzakere zemininin yerini tek sesliliğe bırakması gibi sorunlar yüzünden çalışmakta güçlük çektik.
Partimizi genel seçimlere giderken, halkla iç içe, daha çalışkan ve dinamik, motivasyonu yüksek, tek amacı Cumhuriyet Halk Partisi’ni Sinop’ta iktidar yapmak olan yeni bir yönetime kavuşturmak amacıyla İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerimizden istifa etmiş bulunmaktayız.
Tüm üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyururuz. Makamlar gelip geçicidir, asıl olan Cumhuriyet Halk Partisi’dir”.

CHP Sinop il yönetiminden istifa eden ve açıklamada imzası bulunan isimler ise şöyle;
Aykut Cem Yalçınkaya, Abdurrahman Sayar, Ahmet Ustabaş, Ayhan Anaç, Bedirhan Ayhan, Bülent Savaş Şahin, Cemal Keskin, Fatma Ustacan, Funda Akalın, Gönül Tütüncü, Güllüzar Kavak, Hikmet Balcı, Mehmet Gökhan Yel, Özlem Öztürk, Songül Ketenci, Süleyman Özgenç ve Şaban Canik.

Yüksel: tekrar adayım!

CHP Sinop İl Başkanlığı yönetimindeki 17 üyenin istifa dilekçesi vermesi sonucunda yönetimin düşmesi ardından CHP eski İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel il başkanlığı binasında basın açıklaması düzenledi.
CHP İl Başkanlığı binasında parti üyelerinin destekleri ve alkışlarla karşıladığı

Av. İnan Savaş Yüksel, 16 il yönetim kurulu üyesinin il başkanlığına verdikleri istifa dilekçeleriyle yarıdan bir fazla kişinin istifasının kabul edilmesi ile parti tüzüğü gereği CHP Sinop il yönetim kurulunun düştüğünü söyleyen Yüksel; “Yani görevden alınmamız gibi bir durum değil, tüzük gereği görevin sonlanması söz konusudur” dedi.

2013 yılında Ankara’dan Sinop’a dönüş yaptıktan itibaren büyük bir gurur ve onurla parti görevlerini yürüttüğünü söyleyen Av. İnan Savaş Yüksel açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ankara’dan Sinop’a dönüş yaptığım 2013 yılında ‘ilçe seçim kurulu üyesi’ olarak başladığım parti görevlerime, 2016-2018 arası il yönetim kurulu üyesi ve il sekreteri olarak devam ettim. 2018 Ekim ayında Barış Ayhan’ın adaylık istifası sonrası il yönetimi içerisinde yapılan seçimle il başkanlığına seçildim, o tarihten itibaren 3,5 yıldır, 2020 yılındaki olağan kongremizden itibaren de 2,5 yıldır il başkanlığı görevini büyük bir gurur ve onurla yürütmekteydim. 16 il yönetim kurulu üyemiz 24 Haziran Cuma günü bizzat il başkanlığımıza istifa dilekçelerini vermişler, yarıdan bir fazla kişi istifa ettiği için CHP tüzüğü gereği, CHP Sinop il yönetim kurulu düşmüştür. Yani görevden alınmamız gibi bir durum değil, tüzük gereği görevin sonlanması söz konusudur.
İstifa eden arkadaşlarımıza karşı kişisel bir kızgınlığım mevcut değildir. Tek kırgınlığım; il yönetim kuruluna benim listemden giren, görev teklif ettiğim, güvenip yola çıktığım arkadaşlarımın, beni aramadan, bilgi vermeden, gerekçe sunmadan, bir telefon açma nezaketi dahi göstermeden, yönetim kurulunu düşürmek için imza toplayanlara ikna olup imzalarını vermeleri olmuştur. Neden böyle diyorum? Çünkü bu istifa dilekçeleri bir dosya halinde toplu olarak 3 kişi tarafından bana getirilmiş, masama konmuş ve il başkanlığından istifam talep edilmiş, istifa etmemem halinde yönetimin düşürüleceği tehdidi ileri sürülmüştür. Kendilerine ‘beni il başkanlığına seçenlerin istifa edenler değil il ve ilçe kongre delegelerimizin olduğunu, seçimle iş başına geldiğimi, ancak seçimle gitmemin demokratik bir yol olacağını, istifamın saygıdeğer CHP delege ve üyelerinin iradelerine saygısızlık anlamına geleceğini’ beyan ederek görevime devam edeceğimi belirttim. Sonrasında da bilinen istifa süreci yaşandı”. İttifak ortaklarıyla birlikte iktidara yürürken, bu girişimin zamansız olduğunun altını çizen Yüksel; “2,5 yıllık süre içerisinde toplantılara, ilçe gezilerine ve faaliyetlere gelmekten imtina eden istifacı arkadaşlarımız, bugün burada olan ve istifa etmeyen 14 kişi tarafından idare edilmişlerdir, onların üzerine düşen işler de bu arkadaşlarımız tarafından yerine getirilmiştir.

AKP’LİLERLE İYİ GEÇİNECEĞİM DİYE SUSMADIM

Kent Meydanı konusunda da, Seyit Bilal yurdu konusunda da, bize ulaşan diğer tüm usulsüzlükler hakkında da doğru bildiklerimi söylemekten hiç geri durmadım. Kimin hoşuna gidiyor gitmiyor bakmadım. Tüm yaptıklarımın ve söylediklerimin arkasındayım. Sırf AKP’lilerle iyi geçineceğim diye, aman AKP’li arkadaşlar üzülmesin diye susmadım, susamam. Galiba bu tavrım bir yerleri ve birilerini çok fazla rahatsız etti” dedi

BU DURUM PARTİ İÇİ BİR MESELENİN ÇOK İLERİSİNDEDİR

Görevi boyunca rant çevrelerinin karşısında durduklarını dile getiren Avukat İnan Savaş Yüksel, bu çevrelerin peşlerini bırakmayan il yönetiminin ve başkanının düşürülmüş olmasının o çevrelerin yüzünde tebessümler uyandırdığını dile getirdi. Avukat İnan Savaş Yüksel, “Ama hiç merak etmesinler, bu sevinçleri çok kısa süreli olacak. Bugün yaşadığımız durum, parti içi bir meselenin çok ilerisindedir. Ben ve arkadaşlarım, Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar olması için, partimizi iktidara taşımak için, başladığımız işi tamamlamak için önümüzdeki olağanüstü kongrede adayız. İl başkanlığı dışında, şu aşamada siyaseten başka hiçbir beklentim ve planım yok! Milletvekili adaylığını düşünmüyorum, Ben ve 13 arkadaşım sadece itibarımızın iadesini istiyoruz.” dedi.

1206

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.