CHP’Lİ KARADENİZ: ÇELTİK ÜRETİCİSİNİN FİYAT BEKLENTİSİ KARŞILANMALI

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, çeltik üreticisinin emeğinin karşılığını alması gerektiğini söyledi. Karadeniz, “TMO, çeltik üreticilerinin sesini duymalı ve en kısa zamanda taban fiyatı en az 2 TL olarak açıklanmalı” dedi.

Türkiye’nin çeltik üretimde önemli bir ismi olan Sinop’ta hasadı devam ediyor. Sinoplu çeltik üreticileri Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı taban fiyatı merakla bekliyor. Fakat TMO, taban fiyat açıklamayı gerektirecek bir durum görmediği gerekçesiyle, fiyat açıklamasında bulunmuyor. TMO, çeltiğin piyasada 1,90 TL alıcı bulduğunu,  çeltik üretim maliyetinin de 1,30 TL olduğu gerekçesiyle piyasaya müdahale etmiyor.

Sinoplu çeltik üreticileri ile görüşen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, çeltik fiyatının üreticiyi düşündürdüğünü, üreticinin hasat dönemiyle birlikte yüksek fiyat beklentisinde olduğunu söyledi. Karadeniz, Sinoplu çeltik üreticilerinin bu yıl kolay otla ve Türkiye’de ilk kez karşılaşılan çeltik biti ile mücadele ettiğini, mazot, ilaç ve gübre fiyatlarının arttığını, üreticinin bu zorluklara karşılık fiyat beklentisinin karşılanması gerektiğini ifade etti. Karadeniz, “Çeltiğin yüksek üretim maliyetleri üreticileri zorluyor. Devlet destekleri artırılmalı. Çeltik üreticisi emeğinin karşılığını almalı. Üretici maliyetleri düşünülerek kilogramının en az 2 TL olmasını istiyor. 1 kg çeltiğin çiftçiye maliyeti yaklaşık 1 lira 70 kuruş. Çiftçinin kar edebilmesi için fiyatların en aşağı 2 lira ve üstünde olması gerekiyor. 2 liranın üstünde bir fiyat üreticiyi memnun eder. Çeltik üreticilerinin isteklerine TMO’nun iyi, güzel ve vefalı bir alım politikasıyla yanıt vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

CHP’li Karadeniz, fındık üreticilerinin yaşadığı sorunu ne çeltik üreticisinin ne de başka bir çiftçinin yaşamasını istemediklerini belirterek,  “Tarım Bakanı Sayın Eşref Fakıbaba ana muhalefetin sesine kulak vererek üreticileri sevindirecek işlere imza atabilir” dedi.

12048

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.