CUMHURİYET BAYRAMI ÇOŞKUYLA KUTLANDI

Bu yıl 94. Yıldönümünü kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kutlama programı Valilik Makamında Sinop Valisi Hasan İpek’in tebrikleri kabulü ile başladı.
Tebriklerin kabulü sonrasında Sinop Valisi Hasan İpek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94.Yıldönümü kutlamalarının devamı için İskele Meydanındaki tören alanına geçtiler.İskele Meydanındaki törende; Sinop Valisi Hasan İpek ve Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop halkının, öğrencilerin ve tören birliğinin bayramını kutladı.
Şanlı Bayrağımızın göndere çekilmesiyle birlikte İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Sinop Valisi Hasan İpek, günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yaptı.Vali İpek konuşmasında;“Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yurdumuzun dört bir yanı itilaf devletleri tarafından işgal edilmiş, milletimizin özgürlüğü elinden alınmıştır. Bu vahim durum karşısında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vatanımızı düşmanlardan kurtarmak için, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır.Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, tek vücut, tek yürek olan Türk Milleti, tüm imkânsızlıklara rağmen destansı bir mücadele ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş ve özgürlüğüne kavuşmuştur.Verilen bu büyük mücadelenin ardından Türk Milletinin karakteri ve geleneklerine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet yeni bir Türk Devletinin yönetim biçimi olarak ilan edilmiştir.Tam bağımsızlık ve milli egemenliğe dayanan Cumhuriyet rejimi; demokrasinin, özgürlüklerin ve eşitliğin teminatıdır. Cumhuriyet,

Rejiminde halktan daha büyük bir güç yoktur.
Cumhuriyet Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere bırakılan en kıymetli ve en büyük Mirastır.”dedi.Vali Hasan İpek’in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.Geçit töreninin tamamlanmasıyla İskele Meydanındaki tören sona erdi.
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. Yıldönümü münasebetiyle Sinop Valisi Hasan İpek ve Eşi Gülten İpek’in ev sahipliğinde, Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi.
Polis Evi’nde düzenlenen Resepsiyona,CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Eşi Canan Karadeniz,Belediye Başkanı Baki Ergül,Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Vali Yardımcısı İzzet Ercan ve eşi Zekiye Ercan, Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır,İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş ve Eşi Nurhan Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren,İl Genel Meclis Başkanı Şükrü Gündoğdu, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Şehit yakınları ve Gaziler, Basın Mensupları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri , GEA Arama Kurtarma Ekibi ve çok sayıda davetli eşleriyle birlikte katıldı.
Sinop’ta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yılı kutlamaları kapsamında fener alayı düzenlendi.
Sinop Valisi Hasan İpek ve eşi Gülten İpek’in katılımıyla gerçekleşen Fener Alayı programında, Hükümet Konağı önünde toplanan coşkulu kalabalık, Sinop İMKB Şehit Ertan Yılmaztürk Güzel Sanatlar Lisesi bandosu eşliğinde, ellerinde Türk bayraklarıyla, Sakarya Caddesinden geçerek Tuzcular Caddesi istikametinden tersane mevkiine,oradan da İskele Meydanındaki Atatürk anıtı önüne kadar yürüdü.Fener alayı programı, İskele Meydanı’nda yapılan havai fişek gösterisiyle sona erdi.

12047

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.