DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRIN!

Bugünkü çocuk ve gençler adeta gizli bir dokunulmazlık zırhı altında büyüyorlar. Bu öyle bir zırh ki evde anne babaya, okulda öğretmene, evelendiğinde eşine, çalıştığında patronuna/amirine karşı güya onu koruyor.
Ne yaparsa yapsınlar, “çocuktur, gençtir, ergendir” denilerek korunup kollanmaya çalışılıyor. Çocuk hakları, genç psikolojisi, çevre etkisi derken, gelinen noktada iş zıvanadan çıktı.
Çocuk ve gençlerin tutum ve davranışlarında gözle görülür bir bozulma yaşanıyor. Ahlaki ve sosyal değerler her geçen gün aşındırılıyor. Elbette teknolojik gelişmeler de bunları körükleyici etkisi göz ardı edilemez. Ancak yine de bireysel, sosyal ve ailevi problemler ‘ben geliyorum’ diyor.
Çocuk ve gençlerin yaptıkları tüm kepazeliklerine rağmen onların “la yüs’el” bir tutumla hayata hazırlanmaya çalışılmaları büyük bir yanlıştır. Hatta onların ve toplumun geleceği adına azaptır.
Bugünün küçüklerinin her yaptıklarını doğal karşılar, her edepsizliklerini ergenliklerine verir, her türlü saygısızlıklarını hoşgörürsek bu işin sonu nereye varır?
Yeri geldiğinde “bizim zamanımızda böyle miydi hocam…” diye söze başlayıp hayıflanmak problemin çözümü için yeterli olmasa gerek.
Şimdiki çocuk ve gençler edebi, ahlakı, nezaketi, saygıyı, sevgiyi, merhameti, sorumluluğu ve özgüveni kimden, ne zaman ve nasıl öğrenecekler? Ana kucağında ve okul ocağında öğrenilmeyen ve tatbik edilmeyen bu erdemleri internettin mi indirecekler? Yoksa survivor tarzı televizyon programlardan mı nasiplenecekler? Heyhat!
Kontrolsüz güç güç değildir. Tüm gücü ve yetkiyi kontrolsüz ve sınırsız bir şekilde çocuk ve gençlerin eline veren bir toplumun geleceğinden ümitvâr olmak kuru bir hayalden başka bir şey olamaz.
Sakın yanlış anlaşılmasın. Bunu çocuk ve gençlere güvensizliğimden söylemiyorum. Tam aksine onların bu ülkenin ve dünyanın tek umudu olduklarına tüm yüreğimle inanıyorum. Ama gereken bilgi, ahlak, sevgi gibi erdemlerle donanmış olurlarsa.
Aile ve toplum tarafından çocuklara ve gençlere gerilen bu koruma kalkanı –kaldırılmasa bile- en azından esnetilmelidir. Çocuk ve gençlerin yaptıkları ve yapmadıkları şeylerin sonucunu yaşamalarına izin verilmeli ve zemin hazırlanmalıdır. Aksi takdirde sirkten emekli olduğunda kısa zamanda hayatını kaybeden aslanlar gibi gelecekte hayatın sorunları ile mücadele etme imkân ve ihtimalleri ortadan kalkacak.
Çocuk ve gençlerin hür olması, istediklerini söylemesi ve yapması, iradelerini kullanması konusunda sonuna kadar evet. Ama hakkını ararken haddi aşmaya ve densizlik yapmaya hayır!

12013

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.