DÜNYA DEĞİŞİRKEN

Dünya değişiyor…
Teknolojik gelişmeler baş döndürüyor…
Teknomedyatik dünya her yanımızı çepeçevre sarmış durumda…
Her şeyin adeta ışık hızı ile değiştiği ve dönüştüğü bir zaman diliminde, eğitim içerik ve metotlarının çok az değişmesi -hatta bazı noktalarda aynı kalması- oldukça düşündürücüdür.
Özellikle internetin icadı ve yaygınlaşması ile birlikte durum bambaşka bir hal aldı. 2000’li yıllardan sonraki genç nesil hayata ve olaylara bambaşka platformlardan bambaşka bakar oldu.
Düşünün bir kere; 2000 yılında dünyaya gelen bir çocuk bugün itibariyle 17 yaşında. Ve bu çocuk –inanın- geçmiş on yıllardaki çocuklara nazaran çok farklı. Mesela bu çocuk dijital dünyanın içine doğdu. Bir yanda bilgisayar, internet teknolojisi, diğer yanda akıllı cep telefonu, elinde de tableti ile dünyayı tanımaya ve anlamlandırmaya başladı. Oynadığı oyunlar, edindiği arkadaşlar, yaptığı alışverişler somut dünyadan sıyrılıp soyut dünyada şekil buldu.
Biraz büyüdüğünde ise (sözüm ona) sosyalleştiği ortam sosyal medya denilen ortamlar oldu. Bu nedenle –kabul etsek de etmesek de- milenyum çocuk ve gençlerinin konuşmaları, paylaşımları, esprileri öncekilere nazaran oldukça farklı. Hatta kimilerine göre oldukça problemli.
Ayrıca unutmayalım ki, bugünkü nesil, kara tahta yerine akıllı tahtayı; kitap yerine tablet veya akıllı telefonu; ansiklopedi yerine arama motorunu kullanarak büyüyor.
İşte bu yazdıklarımız ve daha fazlası ile her dem teşrik-i mesaide bulunan bu nesle eski moda yöntem ve tekniklerle ders, konu anlatmak ve onlar tarafından anlaşılmasını ve hayatlarına tatbik edilmesini beklemek, tedavülden kalkmış bir para ile alışverişe çıkmak gibidir ki, sonuç; en basit ifadeyle komik olur.
İşte bu noktada eğitim yöneticileri, eğitimci dostlar ve aileler meseleye yeni bir paradigma ile bakmak mecburiyetindedirler. Dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulamayacağı gibi, dünün eğitim yöntem ve teknikleriyle de bugünün çocuk ve gençleri geleceğe hazırlanamaz.

12029

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.