DURAĞAN BİRİLERİNE ARKA BAHÇE Mİ?

Geçtiğimiz hafta Durağan’daki öğretmen açığına dikkat çeken CHP Durağan ilçe başkanı olarak yaptığım basın açıklaması Sinop basınında gündem oldu. Durağan son yılların en fazla öğretmen açığına sahipken, branşta sınıf öğretmenliğinde var olan öğretmen açığına diikat çeken basın açıklamasından sonra Türk Eğitim Sen Sinop şube başkanı Turgay Şen sosyal medya hesabında yaptığı bir açıklama dikkatimi çekti. Boyabat Halk Eğitim Merkezi Müdürü’nün Durağan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atandığı haberi ve hakkında yaptığı yorumlar..
Bu yorumlar doğru veya yanlış olması beni ilgilendirmiyor..
CHP ilçe başkanı olarakta yaptığım basın açıklamasında komşu ve sınırdaşımız Boyabat ilçesinin Durağan’ı kendi bürokratı açısından sıçrama, atlama tahtası olarak görme meselesi mi? Ya da kurtulmak istediği bürokrata sürgün yeri mi? Yakın yer gider gelirsin, sana hem makam verelim, hem de senin yerine bir başka hemşehrimizi müdür yapalım mantığını kabullenemeyişimin isyanıdır bu..
Durağan sahipsiz kimsesiz.!!!.
Ama verdği oy %83…
Eee iktidara oy verip sonrasını düşünmeyen bir kitle hem esnafından hem müşterisinden olur…
Günü düşünenler geleceği düşünmezler..
O nedenle her yıl BİN insan bu ilçeden göç eder gider..
30 binlerden, 40 binlerden ine ine 17 binlere inersin!!!???
Ama hala bu gününü düşünüp yarını boş veren düşünce bir gün kendisinin de bu handan yolcu olacağının farkında bile değildir.. !!
Gelelim bu meseleye ‘DURAĞAN’I HURDALIĞA ÇEVİRDİLER!’ derken aslında insanın hurdasının olmayacağını bilecek kadar akıl sahibiyim. Her insanın hürmeti hak ettiğine inanırım. Billgi ve tecrübeye saygı duyarım. Düşmanımda olsa bel altı vurmam, vurdurmam..
Lakin her insan gibi ilçemin merdiven gibi kullanılmasına, bu ilçe insanının 2. sınıf vatandaş muamelesi görmesine gönlüm razı gelmez.Okumuş bürokratının Sinop SGK’da yaşandığı gibi bodrum altına atılmasına, sağlıkta üst katta bir köşeye yerleştirlmesine ses çıkartamayan %83’lük iktidar sahiplerinin hala gaflet uykusunda, oy veren seçmeninde Ankara bağları türküsü ile Durağan milliyetçiliği(!?) gütmesine hayranım vesselam!!!???…..
2014 seçimlerine girerken CHP seçim bürosunun hemen karşısında AKP’nin seçim bürosu vardı.. Bu gün belediye başkanı olan Ahmet Kılıçaslan dönemin milletvekili Mehmet Ersoy’da burada konuşma yapanlardandı..
Sinop’ta açılacak nükleer santralden dem vurup Durağan’dan oraya yerleştirilecek işçiden bahsediyor, gururla anlatıyorlardı.
Ve karşılarında Durağan esnafı alkış tutuyor, bir Allah kulu da sormuyordu; “Başkanım, sayın vekilim yanlış geldiniz galiba burası Durağan! Biz Durağan’a açılacak fabrikadan işe yerleşecek işçiden bahsetmenizi istiyoruz. İşi dışarda bulmak göç etmek istesek zaten siz bizi tutamazsınız. Biz sizi seçiyoruz ki; Durağan’a bir şeyler yapın! Durağan’da göçü durdurun! Sinop’a Durağan’dan gidecek işçi benim ekmek teknem benim müşterim. Onların gitmesi benim kapanmam iflasım” diyen esnaf yoktu!
Alkış alkış..
Alkışladıkça coştular!
Giden gitsinle! Buraya geldik… Her yıl göçen bin insan bir gün burdaki esnafı da alıp götürecek sayıdır!
Bunu beceremedik!
Övüncümüz açılan yüksekokul, kazancımız dolmuşçuluk!!!!
Ve şimdi ise yine bir handikap!
Boyabat’ta belki çok başarılı, belki konusunda uzman, belki bilmediğimiz bir yönü ile deha(!) Müdür Durağan’a ilçe milli Eğitim Müdürlüğüne atanıyor..
Sahi siz Boyabat’ta Durağanlı bir müdür gördünüz mü?
Belki atlamışımdır!
Kusura kalman..
Ama bak Boyabattaki esnaf sayısı, lokanta işletenler Durağanlı!!!
Sahi, unutmuştum!!..
Çorlu ‘da 40 bin ile 50 bin arasında Durağanlı vardı!
Ama ordakiler de Çorlu’yu yönetmeyi değil Durağan’ı yönetmeye talipler(!)..
Bizden gidenler Durağan’ı yönetmek için geri dönüyor, başkaları da bizim adımıza Durağan’ı yönetiyor!
Yani kısacası uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece…
Sırtımızda bir küfe bindikçe neşeleniyor, oyumuza oy katıyoruz..
Çok hizmet alıyoruz çok!!!!
Bak Durağan cumhuriyetin en büyük hizmetleri ile ödüllendirildi! Yakında köyde ekilmedik tarla, gidilmedik ağaç dibi kalmayacak(!!!??)
Bir çok insanımız Durağan köy olacak diyor! Korkmayın Durağan’ı köy yapmazlar, yaptırmazlar!
Neden mi? Her ilçede bir makam var! Bu makamları 2 eden kendinden gönderip kendine makam eden başka ilçeler var bizde! Sen bürokrat yetiştirmişsin, tırnağı ile kazıya kazıya gelmiş, birileri de gücü ile eze eze almış..
Eee ne demeli, %83’ün hakkı var(!?)
Yani dostlar birileri makam boşaltır yerine kendinden olanı koyar, diğeri makam işgal eder, biz ise laf eder sizi üzeriz… Siz üzerinize alınmayın kahve köşesinde konuşacak çok konu var vesselam…
Biz aynı şeyi sürekli yaparak, aynı yere, aynı isme sürekli oy vererek farklı bir sonuç beklemeye mahkum edilmemeliyiz! Düşünmeli olmuyorsa değiştirmeyi bilmeliyıiz. Aksi takdirde çocuk gider eş gider, umut gider, esnaf gider, kardeş gider memleket değil ama Durağan gider!
Gel müdürüm gel! Sen koltuğunu dert etme(!) seni oraya müdür etmemişler, bizim burada baş tacı ederler… Durağan’a da siz yakışırsınız , Boyabat’a da… Bu devir iş bilip işini görenlerin devri, biz de o makama gelecek bey de yok paşa da… vesselam!!!!

120200

One thought on “DURAĞAN BİRİLERİNE ARKA BAHÇE Mİ?

  • Avatar
    21/09/2018 tarihinde, saat 00:22
    Permalink

    Mustafa Bey i yaptığı doğru analizden dolayı tebrik ediyorum.Artık silkinelim ve uyanalım Mustafa bey gibi bir çok insanımız tepki göstermeli bu partiler üstü bir vaka malasef günden güne azalan nufusumuz boşalan köylerimiz çarkını çeviremeyen esnafımız merkezde emekliler ordusu kaçan genç nufus vah durağanım.Siyasetimiz daha hissedilsin pırıl pırıl okumuş gençlerimiz var onların önlerini açalım.Bürakratlarımız çoğalsın sen ben kavgası çekememezlik gibi duygulara esir olmayalım.Bir olalım durağan ve durağan insanının menfaatleri söz konusu olduğunda tek vucut olalım.Komşu ilçemizin her kurumda bürokratları var yerleştiriyorlar ve arkasında duruyorlar bizde sanırım sayı çok az veya yazarın ilettiğine göre pasifize edilmiş yazık! Küçük menfaatler büyük resme bakmamızı engellemesin önce kırsal kalkınmayı sağlayacak projeler istemeliz bence (AB hibeleri ,TKDK proğramları gibi)yani yeter artık dursun bu göç birileri diyebilmeli işkur projeleri kurtarmaz ilçemizi pansuman olur.Çözüm için daha iyi fikirler muhakkakki mevcut artık harekete geçelim geç olmadan.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.