DURAĞAN ÇÖPLÜĞÜ YİNE GÜNDEM OLDU!

Durağan’ın yıllardır devam eden çöp toplama alanı yine gündem oldu. Gazetemizin yıllardır gündemine taşıdığı Gökırmak’a karışan çöp bu kez sosyal medya da…

DURAĞAN ÇÖPLÜĞÜ YİNE GÜNDEM OLDU!

Boyabat- Saraydüzü ve Durağan ilçeleri katı atık tesisi faaliyete geçene kadar gündemde kalacak gibi duran çöp sorununa sosyal medya da ilginç bir bilgi daha eklendi. Durağan’ın saraydüzü yolu üstündeki çöp alanına Saraydüzü çöplerinin de bırakıldığı iddiası kamuoyunun da en fazla gazetemize sorduğu sorular arasında yer aldı. Bizde gazete olarak yetkililere soruyoruz; Durağan çöplüğüne Saraydüzü çöplerininde döküldüğü iddiası doğru mudur? Facebook’ta kendisini Garip Hüseyin olarak tanıtan ve haberi videolu olarak yayınladıktan sonra bir süre yayında kalan haber ve videonun ne amaçla konduğu ve neden yayından çekildiği ise merak konusu oldu?

Açık alanda kalan ve kontrolsüz biçimde vahşi depolama yöntemi ile biriktirilen çöp tepeler yaz aylarında kötü koku, yayarken yangınlarla da çevre köylerle, ilçe merkezini rahatsız etmeye devam ediyor. Özellikle ufak çaplı besicilerin hayvanlarının çöp alanına girmesi buradan beslenmesi ise ilçede bu hayvanların sütünü tüketen tüketiciler açısından da ciddi bir tehdit olarak ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde çöplükte beslenirken bir hayvanın yediği çöpler dolayısı ile zehirlendiği iddiası gözleri tekrar Durağan çöplüğüne çevirdi. Yetkililerin gerekli önlemleri alarak su havzasında bulunan ve yerleşim yerlerine oldukça yakın olan çöp alanının yerinden kaldırılmasını ve tehlike arz etmeyecek bir noktada depolanmasını istiyor. Çöpten rahatsız olan çöpten ve çöp yığınlarının akarsuya karışması, süt ve et hayvanlarının çöpten beslenmesinin de sağlık açısından önemli bir risk taşıdığını ifade eden Durağan’lı vatandaşlarla çöp alanına yakın olan Yalnızkavak köyü sakinleri de çöpün bir an önce buradan kaldırılmasını istiyor.

12043

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.