DURAĞAN’DA VAŞAK KAMERALARA TAKILDI!

Dünyanın görülmesi ve yakalanması en zor, nesli tehlike altındaki vaşak Durağan ilçesinde görüldü. Boyabat Elektrik enerji santralinde çalışanların kamerasına takılan ve sonra etrafta duyulmaya başlanan vaşak vatandaşlarda şaşkınlık yarattı. Etçil bir memeli olan fakat isanları saldırmayan, çok zor görülen nesli tükenmekte olan, vahşi bir kedi türü olan vaşak, Türkiye’de görülen kedi türlerinin en büyüğü olup avlanması yasaklanmıştır. Türkiye de belirli bölgelerde yaşadığı sanılan, çok nadir görülen ve son dönemlerde ilgi odağı olan vaşak’ın bölgede gündüz gözü ile görülmesi heyecan yarattı. 2017’nin 12. Ayında çekilen video da vaşak’ın su kenarına indiği sanılıyor.


2017’nin 5. Ayında Çorum’un Osmancık ilçesinde yol kenarında ölü olarak bulunan vaşaktan sonra canlı bir vaşak’ın kameralara takılması bölgedeki eko sistem için önemli bir detay olarak öne çıkıyor.
Kedilerden yaklaşık 5 kat daha ağır olabilen vaşakların en irileri Bayağı vaşaklar olarak biliniyor, Türkiye de koruma ve izleme altında bulunuyor.
Vaşakların suda iyi yüzebildiği ve en çok tercih ettiği yaşam alanlarının çam ormanları ve engebeli araziler olmasına rağmen hemen hemen bütün arazi ortamlarında yaşayabildikleri kaydediliyor.

 

 

120114

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.