DURAĞAN(!)LIK GİTMEZ..

Durağan olmak..
Stabil hareketsiz kalmaktır.
Oysa Durağan(!) yıllardır hareketlidir!
Hareketin sebebi de sürekli göç eden durmayan boşalan köyleridir.
Yıllarca göçü durdurmak üzere gelenler, yatırım yaptığını beyan edenler aslında var olanı da götürecek olan hamlelerle Durağan’ı bitirmiş kaderi ile başbaşa bırakmışlardır. Durağan mevcut yapısı ile sadece son demlerini yaşayan insanı ön plana almayan gideni de umursamayan yöneticiler tarafından tek yönlü bir harekete mecbur bırakılmıştır.
Otobüsler sadece Çorlu – Ergene – Kapaklı hattına çalışırken sadece seyreden önlem almak için çaba sarf etmeyen gideni suçlayan zihniyetler unutmamalı ki bir gün kendisi de çocukları da o otobüslerle gidecek olanlardır. Durağan’ın makus talihini yenmesinin tek yolu değişime gitmek değişimi yakalamak farklı olanda buluşmaktır.
Bir zamanlar bir köşe yazımda şu sözü söylemiştiç; ‘DURAĞAN SAĞIN KALESİ SOLUN UNUTULMUŞ İLÇESİ’ o yazımda belirttiğim gibi Durağan’ın sağın kalesini olduğunu bilenler biz kimi koyarsak onu seçerler mantığı ile hareket etmekte Durağan halkına tercih hakkı bırakmayarak vatandaşın milli manevi duygularını kendilerine kalkan yapmaktadırlar. O nedenle Durağan’da sağ iktidarlar 1980’li yıllardan bu tarafa nüfusu 40 binlerden 17 binlere indirirken sadece bu gerçekle hareket etmiş giden gitsin demiştir. Kalanlar bizimdir mantığı ile Durağan Sinop’un 2. büyük ilçesi olmaktan çıkmış bu gün 5.sıraya yerleşmiştir. 35 yıldır kanayan tek yaramız göç eden insanımızdır. Köyler boşalmış, umut azalmış, Durağan ilçe merkezinde her sektörede yeni esnaflar katılırken pastadaki pay her gün düşüşe geçmiştir. Bir zamanlar kahve sayısı ile ünlü olan Durağan son zamanlarda artan lokanta, çiğ köfte vb. gıda işlemelerinin sayısı ile dikkat çekmektedir.
Bu sayı bu günlerde 30’a yaklaşmışken ıinsanımızın çaresizliği de gözler önüne serilmekte alternatif iş kolları meslekler oluşturulmadığı gün gibi ortaya çıkmaktadır. İşte bu nedenle değişmek, farklı bakış açıları oluşturacak, gencimize umut olacak, insan sirkülasyonu sağlayacak, çözüm sunan bir belediyeciliği ön plana alacak, ilçeyi cazibe merkezi haline getirecek değişimci bir ruha ihtiyaç vardır. Bu sağlanmadan DURAĞAN(!)LIK gitmez…

12046

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.