EL İNSAF

Gün geçmiyor ki televizyon ekranlarındaki ana haber bültenlerinde içler acısı bir öğretmen haberi yer almasın. Hem de ne haber!
Filanca yerde filanca öğretmen öğrencisine tacizde bulundu!…
Filanca yerde filan öğretmen öğrencisine şiddet uyguladı!…
Filan okulda filan yönetici veliye şöyle dedi!…
Ardından yorumlar:
Bu ne biçim eğitimci!
Olmaz olsun böyle öğretmen!
Çocuklarımızı bunlara mı emanet ediyoruz!
v.s…v.s….
Yahu el insaf!
Öncelikle şunu tespit edelim. Kim, kime uygularsa uygulasın, şiddet ve tacizin her türlüsü kabul edilemez, iğrenç bir durumdur ve insanlık suçudur. Ve bunu yapanlar insan müsveddesi aşağılık yaratıklardır.
Ancaaak! Çevirelim madalyonun öteki yüzünü!
Kardeşim bu ülkede eğitim camiası yaklaşık 1 milyon kişi. Bunların içinden 3-5 kendini bilmez, ahlaksızı alıp milyonlara numune olarak neden sunarsınız? Eğer sunarsanız öğretmenleri ve öğretmenlik mesleğini bitirirsiniz. Öğretmeni bitirirseniz geleceğe dinamit koymuş olmaz mısınız?
Elbette yanlış yapanın yanına kar kalmamalı, elbette ahlaki zafiyeti olanlara en şiddetli şekilde müeyyide uygulanmalı. Ama bu ülkedeki medyanın topluma ve onun geleceğini eğitenlere de moral verme sorumluluğu yok mu? Sadece kriz ve kötü haber midir habercilik?
Bir milyonluk camiada işini düzgün yapan, fedakâr ve vefakâr yüzbinlerce öğretmen var onları–eğitimde iyi örnekler- diyerek topluma sunsanız ve böylece diğerlerini de motive etseniz bu ülkenin hayrına bir iş yapmış olmaz mısınız?
Bu konuda ilgilileri insafa ve aklıselime davet ediyorum.
Son olarak, şunu da çok net biliyorum. Öğretmenler bu tür haberlerden fevkalade rahatsız oluyorlar. Bu tür haberlerin motivasyonlarını, çalışma isteklerini, itibarlarını zedelediğini düşünüyorlar ve haksız da değiller.
Öyle değil mi?

12063

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.