EL Mİ YAMAN BEY Mİ?

2016 – 2017 Eğitim ve öğretim yılı taşıma ihalesi gerçekleştirildi.
Geçtiğimiz yıl oldukça sıkıntılı geçen ve bir çok tartışmayı beraberinde getiren taşıma ihalesi bu yılda sancılı ve sıkıntılı geçecek gibi görülüyor.,
Çünkü Durağan’ın tek taşıma kooperatifi olan Durağan Birlik yıllardır bu taşıma ihalesinden nasiplenemiyor..
Devlet bir yanda kooperatifleşmeyi desteklerken diğer yandan kurumların kooperatiflerden istediği iş bitirme belgesi bir çelişki olarak ortada dururken maalesef olan minibüsçüye yöre halkına oluyor…
Trilyonluk ihalede tek minibüsle çekilen servisten feragat etmek istemeyen rant çeteleri, minibüsçüye ödenen paradan kesilen sana ben taşıttırıyorum bedeli, minibüsçüyü kendine kul, siyasete malzeme eden zihniyet maalesef ilçedeki tek kooperatifi de yok ediyor.
Geçtiğimiz yıl öğrenciyi Greenpark ta bırakıp tekrar diğer öğrencileri almaya giden 3 hattı tek hatta birleştirenler aslında bu ilçeye kötülük edenlerdir.
Kısacası; rant güzel olunca ilgide büyük oluyor!
Halbu ki Saraydüzü’nden Dikmen’e, Boyabat’tan Sinop’a, Sinop’tan Türkeli ve Ayancık’a kadar gerçek olan tek şey taşımacılığın var ise kooperatifler kanalı ile yapılıyor olmasıdır. Bunda hem minibüsçünün hem de yörenin kazanması sivil toplum kuruluşlarının canlanmasına katkı sağlamasıdır.
Devlet kooperatifleşmeyi o nedenle desteklemekte, diğerlerinden farklı bir statüde tutmaktadır.
Durağan yıllardır kooperatiflerinin, sivil toplum örgütlerine sahip çıkamamış birkaç kişinin eline bakar hale gelmiştir. İlçeye dışarıdan getirilen ve de şoförlerle arasında bir köprü oluşturan siyaseti baskı aracı olarak kullananlar kendi cepleri uğruna taşımacılıkta ilçedeki tek kooperatifi de ekonomik kıskaca almakta yaşamaması için adeta seferber olmuşlardır.
Söze geldi mi, gelişmekten ilçenin büyümesinden bahsederler, icraata geldi mi, şoför kazanmasın kooperatif yaşamasın, komşu ilçeler, ilçenin bu haline gülsün hatta alay etsin umurlarında bile değildir!!!…
20 Temmuz tarihinde Sinop’ta şehir kulübünde yaşadığım bir olay beni ziyadesi ile üzmüştü. Kulüp önünde otururken arkadaşlar arasındaki konuşma da Sinoplu bir tanıdığın 25 Temmuzdaki ihaleye dikkat çeken konuşmasında, “Durağan’dan bir cacık olmaz! Elin oğlu gelir ihalesini alır sizinkilerde ona hizmet eder! Durağan’ı yönettiğini zanneden siyasetçi de sivil toplum örgütü de arkasından bakar durursunuz.. Yazık çok yazık.. Geri kalmışlığın hakkını alamamanın yanı sıra birbirinizin kuyusunu kazarken aslında ilçeyi de mahvediyorsunuz. Hem küçük bir ilçe olacaksın hem de dayanışma nedir bilmeyeceksin? Başka yerde o ihaleye kimse girmeye cesaret bile edemez! 54 aracı temin etmek şoför bulmak sigortasını ödemek üstelik bir de köy yollarına sürmek kolay iş değil! Hele ki Durağan gibi coğrafi koşulları oldukça zorlu bir yerde köy minibüsleri ile birlikte olmadan kooperatif gibi bir kuruluş destek çıkmadan hiç mümkün değil! Ben yıllardır taşımacılık sektöründeyim, bir yere ihaleye girerken önce alt yapısına bakarım. Bu güne kadar çok yere gittim ama kooperatifler bize şans bile tanımayınca çekilmek zorunda kaldık. Neden? ihaleye girmemize kimse bir şey demiyor yasal hakkımız ama bu şehir taşımacılığı değil ki köye gideceksiniz, kalacaksınız, öğrenci alacaksınız o yöreden o köyden biri olmadan hem maliyetli hem de zor bir süreç! O nedenle ya kooperatifle birlikte hareket ettik ya da çekilmek zorunda kaldık! Ama Durağan’da görüyorum ki yıllardır kooperatifi takan yok! Kooperatfile masaya oturmadan, şoförün sırtından kazanan çok! Yazık..
Diyordu. Daha birçok lafa girmesine karşılık söylediklerinde haklılık payı vardı. 135 şoförü yıllarca Boyabat’a mahkum edenler Boyabat’a git – gel yaptıranlar şimdi yine şoförün sırtından para kazanma derdine düşmüş, ilçeyi geri plana itmiş!
Rekabet güzeldir! Keşke bu ilçenin taşımacılık sektöründeki isimler rekabet edebilseydi. Ya da İlçe Milli Eğitim ilçenin coğrafi koşullarını dikkate alarak köy köy ihaleye çıksaydı ve bu nedenle bir çok yerde olduğu gibi yöresel sıkıntılar bertaraf edilebilseydi. Gelinen nokta da kooperatif bu yıl oldukça kararlı bir duruş sergiliyor. Kendi sesini duyurmaya kendi sırtından para kazanan, şoför esnafını kullanan, siyasi malzeme yapan kesimlere karşı bu yıl ucuza taşımak yok! Kazanmıyoruz, sırtımızdan kimse kazanmasın! Bu yıl her yıl gibi olmayacak yetkililer tek minibüsle 3 servis çekenlere, öğrenci arasında yolcu getirenlere, araç modellerine dikkat etsin bunların peşinde olacağız. Sigortasız şoför çalıştıran, esnafın alın terine göz dikenlerle mücadelemiz ilçe adına sürecek kimseden korkumuz, eyvallahımız yok mesajı veriyor!
Yani bu yıl Kooperatif kanunu işlerse kooperatiften habersiz taşımacılık yapmaya kalkan kooperatife üye bir çok şoför esnafı büyük cezalarla karşılaşabilir. Bu nedenle ihaleyi alan firma dikkatli davranmak, şahıslarla değil direkt kooperatifle muhatap olmalıdır. Hava sisli, şoför esnafı özellikle kooperatif oldukça dikkatli! Hukuki haklarını sonuna kadar arayacak gibi duruyor! Kooperatif başkanı uyarıyor, “şahıslarla değil bizimle görüşün! Aksi takdirde 55 üyemiz bu yıl size taşımacılık yapmayacak! Öğrencileri zorda bırakmak istemiyorsanız, muhatabınız biz olmalıyız!”
Kooperatif üyesi olup çekenler hakkında yasalardan doğan haklarını sonuna kadar kullanacaklarını belirten kooperatif başkanı “taşımacılıkta muhatap kooperatiftir. Üyelerimiz kooperatifin haberi olmadan taşımacılık yapamazlar” diyerek kararlı olduklarının mesajını sürekli veriyor.
Bize beklemek düşer, ‘el şeyiyle gerdeğe girenler mi kazanacak’ yoksa Durağan diyenler mi?
Ne diyelim, bekleyelim görelim; El mi yaman bey mi?

12016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.