ERGENİM VAR DERDİM VAR!

Ergenlik dönemi, sağlıklı her insanın yaşadığı –yaşaması gereken- ve içerisinde birçok değişimi barındıran bir zaman dilimidir.
Ülkemizde ergenlik dönemi kız ve erkek çocukları için ortalama 12-ile 18 yaşları arasını kapsayan bir dönemdir.
Ortalama insan ömrü söz konusu olduğunda, ergenlik dönemi aslında çok kısa bir zamandır. (Mesela 70 yıllık bir ömür için 5 yıl) Ancak bu dönemde yoğun hormonal ve fiziki değişiklikler nedeniyle oldukça çalkantılı ve zor geçer.
Bugün pek çok aile ergenlik döneminde olan çocuklarıyla gerginlik ve çatışma yaşamaktadırlar. Bunun temel nedeni ise bu ailelerin çocuklarının içerisinden geçtikleri bu kritik döneme dair bilgi eksikliği ve tutum hatalarıdır.
Ergenlik dönemine giren çocuklarda dört temel açıdan değişiklik olur. Bunlar; bedeni, zihni, ruhi ve sosyal değişimlerdir.
Ergenlik dönemindeki gencin hızlı fiziki büyüme ve olgunlaşması ile birlikte (yeni)salgılanan birtakım hormonlar devreye girer. Ayrıca kız ve erkek çocuklarında bunun fiziki belirtileri ortaya çıkar.
Ergenlikteki bu yoğun hormonal değişiklik ve fiziki büyüme gencin kendine, çevresine, karşı cinse, olay ve olgulara bakış açısını da etkiler. Mesela artık onun nazarında her şeyi bilen anne baba hiçbir şey bilmez olur ve diğer otorite makamlarına karşı da ilgi çekme ve güç gösterisi dönemi başlar.
Çocuk için bu durum ister istemez, onun ruh haline ve davranışlarına da tesir eder. Oldukça mülayim ve uyumlu olan genç, ailesinden uzaklaşmak, yalnız kalmak ister. Kendini aramaya dair sorular sorar. Yeni duruma uyum sağlamakta zorlanarak iniş çıkışlı duygu hallerini sık yaşamaya başlar.
Ergenliğin etkilediği dört temel unsurdan sonuncusu da gencin sosyal durumudur. Çocuk, ergenlikle birlikte arkadaş grubuna katılma, kendini orada gösterme, macera girişimi ya da kendini gruba kabul ettirmek için illegal tutum ve davranışlar sergileyebilir ki, bu kısma anne babalar özellikle dikkat etmelidir.
Hâsılı, ergen anne babası olanlar, ya da bir şekilde ergenlerle teşrik-i mesaide bulunanlar bu dönemi iyi bilip tanırlarsa, gençlerde yaşanan fiziki, zihni, sosyal ve ruhi bakımdan radikal denebilecek değişikliklerin neler olduğunu bilirler. Ve panik yapmadan muhtemel etkilerini bilirek süreci doğru yönetebilirler. Aksi halde “ergenin varsa derdin var!” yakınmaları ile bu atarlı giderli gençlerle baş etmek oldukça zor olacaktır.

12032

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.