FAZİLETE YOL VER

Ünlü düşünür Aristo demişti ki: “Fazilete yol vermeyen bir eğitim, boş bir çaba ve aldatmacadır.” Hoş, iyilik ve güzelliğe götürmeyen faaliyetlere de zaten eğitim denilmez ya. En iyi niyetle dense dense zaman ve enerji kaybı denir herhalde.
15 Temmuz gecesi ve daha öncesinde bu necip millete yaşatılan zulümden çok önemli dersler çıkarılmaya başlandığını sevinç ve takdirle müşahede ediyoruz. Ecdat yadigârı bu topraklarda hasbelkader eğitimci geçinen bendenizin de bu noktada bazı tespitleri ve tavsiyeleri olacak.
Hep birlikte gördük ki imanı, insafı, irfanı, vicdanı, vatan ve millet sevgisi olmayanlar, eğitim kariyerleri hangi seviyede olursa olsun, tüm birikimlerini menfaatleri ve hıyanetleri uğrunda göz kırpmadan seferber edebiliyorlar.
Başka gerekçelerle birlikte işte bu nedenledir ki yeniden bir devlet ve yönetim dizaynı yapılırken eğitim konusu da mutlaka yeni bir bakış açısıyla ele alınmalı. Bu noktada mevcut sistemin açık ve hataları varsa musibeti fırsat bilerek mutlaka telafi yoluna gidilmeli.
Eğitim sisteminin hamisi ve denetleyicisi olan devlet ile birlikte milletçe bu meseleye çözüm bulabiliriz. Zira bu aziz milletin tarihi ve fıtri kodlarında bu zaten mevcut. Bize düşen, üzerimizdeki ölü toprağını bir kenara atarak, yeniden özümüze ve örfümüze dönmenin çarelerini aramaktır.
Öncelikle tüm eğitim kademelerinde ve kurumlarında kişiye ahlak, iman ve dürüstlük gibi meziyetleri kazandırarak, onların ruh dünyalarını inşa ve ihya edecek programlar ve uygulamalar hayata geçirilmelidir. Gördük ki manevi kemalattan nasibdar olmayanlar için maddi inkişaf, kendisine iyilik edeni zehirleyen akrebe dönüşebiliyormuş.
Daha sayamadığım pek çok nedenden dolayı eğitim müfredatı ve programlarında yeni bir sayfa açmalıyız. “Geçmişini bilmeyenin geleceği de olmaz” düsturuyla hareket ederek çocuk ve gençlerimizi;
Şeyh Edebali’nin (hz.)insanı aşan maneviyatı ile
Yavuz Sultan Selim’in çölleri aşan cesareti ile
Fatih Sultan Mehmed’in surları aşan zekâsı ile
Mimar Sinan’ın asırları aşan vizyonu ile
Hacı Bayram-ı Veli’nin (hz.) bedeni aşan seccadesi ile
Nene Hatun’un evlat sevgisini aşan vatan sevgisi ile
Seyit Onbaşı’nın insan takatini aşan iman gücü ile
Tanıştıralım. Ve fazilete yol verelim.
Ne dersiniz?

1203

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.