GÜNDEMDE OLANLARLA 2018

2018’i geride bırakmaya bir kaç gün kaldı. Yılın bu son yazısında yıl boyunca yaşadığımız önemli olayları hatırlayalım istedim.

2018’in ilk ayında Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’deki durum nedeniyle ülkemize yönelik tehditleri ortadan kaldırmak amacıyla Afrin bölgesine “Zeytin Dalı Harekatı” adı verilen operasyonu başlattı. TSK ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun sürdürdüğü operasyonla sınırlarımıza yakın bölgeler terör unsurlarından temizlenerek kontrol altına alındı.

Görünen o ki yeni yılın ilk ayında da bu kez Fırat’ın doğusuna yapılacak harekat ülke gündemimizin ilk sırasında yer alacak. Bu harekata yönelik askeri sevkiyatlar son günlerde hız kazanmış durumda.

Aile geçmişini merak edenler Şubat ayı başlarında bu merakını gidermek adına e-devlet üzerinden verilen “soyağacı sorgulama” hizmetini kullanmaya başladı. Yoğun ilgi nedeniyle sistem kilitlenmesine neden olan sorgulama sonuçları özellikle sosyal medyayı uzun süre meşgul etti.

Nisan ayının ortalarına geldiğimiz günlerde ise kamuoyu süpriz bir gelişmeye tanık oldu. Bahsi geçtiği her ortamda olması gereken zamanda yapılacağı belirtilen Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınarak 24 Haziran 2018’de yapılacağı ilan edildi.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi anayasa değişikliği sonucu önem kazanmasından dolayı iki kutuplu bir seçim atmosferi içinde yapıldı. Ak Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakının adayı ile CHP adayı arasında geçen yeni sistemin ilk devlet başkanlığı seçimini sayın Recep Tayyip Erdoğan kazandı. Meclis seçimlerinde ise Cumhur ittifakının karşısında Millet ittifakını oluşturan muhalefet partileri birbirlerinin adaylarını kendi listelerinden seçime sokarak resmiyette yüzde 10 olan seçim barajını ortadan kaldırmış oldular. Böylece uzun yıllar sonra meclis çok partili duruma gelmiş oldu.

Erken seçim açıklamasından sonra ortaya çıkan ekonomik sorunlar neredeyse yıl boyu gündemimizden eksik olmadı. Mayıs ayında ilk kez 4 TL sınırını aşarak rekor kıran Dolar, yıl içinde özellikle Rahip krizi yaşadığımız günlerde 7 TL’yi bile aşarak rekorlarını alt üst etti. Ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar ülkemizde enflasyonunda adeta şaha kalkmasına neden oldu. Ülkenin tüm kesimlerini hedef alan “Enflasyonla Topyekün Mücadele” kampanyası başlatılarak enflasyona hep birlikte yılın ikinci yarısında ivme kazandırmaya çalıştık.

Yıl boyunca teröre karşı verdiğimiz mücadele kapsamında verdiğimiz şehitlerimizin acısını milletçe içimizde duyarken biri Temmuz diğeri Aralık ayında yaşanan iki tren kazası da yüreğimizi yaktı. İki kazada kaybettiğimiz 33 canın ihmal kurbanı olduğuna dair uzun süren tartışmalar kamuoyunu meşgul etse de sorumluluğun faturası yine demiryolu çalışanlarına kesildi.

Ekim ayının başından beri hem ülkemiz hemde Dünya kamuoyu İstanbul’da meydana gelen Kaşıkçı cinayeti ile yakından ilgilendi. Ancak henüz bu olay üzerindeki esrar perdesi kaldırılamadı. Suudi Arabistan, büyükelçiliğinde işlenen bu cinayeti bir tartışma sonucu işlendiğini kabul ettiği halde ne maktülün cenazesinin nerde olduğunu ne de katil ya da katillerin kim olduğunu açıklamış değil.

Yılın son günlerinde İstanbul’da çekilen bir görüntü ise adeta hem geride bıraktığımız yılın hem de gelecek yılın halini özetler gibiydi. Meşhur piyango bayisinden yılbaşı bileti alabilmek adına oluşturulan yaklaşık 1 km’lik kuyruk gösteriyor ki vatandaş 2018’de çektiği ekonomik sıkıntıları 2019’da çekmemek için umudunu piyangoya bağlamış durumda.

2019’un ülkemize 2018’den daha fazla huzur ve refah getirmesi temennisiyle herkesin gönlüne göre bir yıl geçirmesini diliyorum.

erdemin penceresi ile ilgili görsel sonucu

12050

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.