HADİ HAYIRLISI!

24 Haziran seçimleri öncesi bu köşede yayınladığım “Resmi Olmayan Kesin Sonuçlar” başlıklı yazımda seçimlerden çıkabilecek muhtemel dört sonucu sizinle paylaşmıştım. O sonuçlardan; “Birinci olasılık; AKP-MHP ve BBP yani Cumhur İttifakı milletvekili seçimlerinde yüzde 45-48 dolayında oy alır ve İttifakın adayı olan Erdoğan birinci veya ikinci turda cumhurbaşkanı seçilir. Böylece yasama ile yürütme arasında sorun yaşanmayacağı günleri görürüz” şeklindeydi.

Nihayetinde seçim sonucunda bu olasılık resmileşti. İttifak yüzde 50’nin üzerinde oy alırken Sayın Erdoğan’da ilk turda yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Aynı yazımın birinci olasılığının sonucu olarak; “2023 yılının Haziran ayına kadar ülkeyi Sayın Erdoğan yönetir, yürütmenin başı değil, yürütmenin kendisi olacaktır” şeklinde öngörmüştüm.

Hafta başında yapılan yemin törenleri ile öngörülen bu dönemde resmen başlamış oldu. Önce vekiller, sonra Sayın Erdoğan ve yeni bakanlar TBMM’de yemin ederek göreve başlamış oldular.

Öncelikle yeni dönemin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Erdoğan’ın konuşmalarında vurguladığı gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin şahlanışına vesile olmasını temenni ediyorum.

Yeni sistemin kabinesi de yeni.

İlk defa yürütmede TBMM dışı bakanlar görev alacak.

İlk defa bir asker üniformasını çıkarıp bakanlık yapacak.

İlkler her zaman aynı zamanda da risktir.

Aşı tutarsa meyvelerini hep birlikte millet olarak yiyeceğiz. Yok, tutmaz ise o zaman tek sorumlu Sayın Erdoğan olacak ama sonuçlara da yine hep birlikte katlanmak zorunda kalacağız.

Sayın Erdoğan göreve başlama töreninde ve bakanları açıklarken yaptığı konuşma da kendileri için hiçbir bahanenin kalmadığını özellikle vurguladı.

Bahanesi olmayan hiçbir durumda başarısızlıktan söz etmek mümkün olamayacağına göre Sayın Erdoğan ve ekibi için tek seçenek kalıyor: Başarmak…

Geleceğimizde, birlik ve beraberliği sağlanmış, kimsenin ötekileştirilmediği, hukukun üstünlüğü sağlanmış bir Türkiye’nin olması temennisiyle “hadi hayırlısı” diyelim…

12050

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.