HALK TOPLANTISI’NA ALINMAYAN SİNOP HALKINA BİBER GAZI SIKTILAR

Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli toplantı salonunda yapılan ÇED Halkın Katılım Toplantısı’na katılmak isteyen Sinoplular polis barikatı ile engellendi.Halk polisle karşı karşıya getirildi.
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Valisi Hasan İpek’i telefonla arayarak halkın içeriye girmek istediğini bildirdi.
Halkın talebi kabul edilmezken, polis biber gazı kullanarak aralarında milletvekillerinin de bulunduğu topluluğu dağıtmak istedi.Biber gazından milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş etkilendi.
Sinop’un en güzel doğal alanlarından biri olan İnceburun’da nükleer santral kurulmasına karşı halkın direnişi sürüyor. Sinop halkı istemediği nükleer santral için, engellemelere ve biber gazlı müdahalelere rağmen mücadelesine kararlılıkla devam ediyor.
Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dranas Uygulama Oteli toplantı salonunda yapılan ve 50 dakika süren ÇED Halkın Katılım Toplantısı’na Sinop halkı “salon dolu” denilerek alınmadı.Sabahın erken saatlerinde toplantıya katılmak üzere yola çıkan Sinoplular polis kontrol noktalarından 3 kez GBT sorgulaması yapılarak geçirildi.
Toplantının yapılacağı alana gelen Sinopluları polis ve TOMA karşıladı. Toplantının yapılacağı salona CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP milletvekilleri Ali Şeker, Orhan Sarıbal, Sinop CHP İl Başkanı Barış Ayhan, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, CHP ilçe örgütleri, sivil toplum kuruluşları üyeleri ve çok sayıda vatandaş “salon dolu” denilerek alınmadı. Sinoplular polis barikatının arkasında bekledi.
Polis barikatı ile engellenen Sinop halkının içeri alınması için CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz Vali Hasan İpek’i telefonla arayarak polis barikatının kaldırılmasını, halkın toplantıya katılmak istediğini bildirdi. Karadeniz, Vali İpek’e “Halkı bilgilendirme toplantısında halk dışarıda şu anda.Halkı bilgilendirme toplantısına bariyer çekilerek alınmaması doğal bir şey mi? Halk toplantısı adını taşıyan ama halkın içeri alınmadığı bir toplantı olur mu? Halk toplantı salonuna dolu diye alınmıyor. Salona 500 metre mesafede polis barikatı kuruluyor. Bırakın halk içeri girsin salonun dolu olduğunu kendisi görsün. Sinop içerdeki 180 kişi değil” dedi.
“Sinop Çernobil olmayacak”, “Nükleere inat yaşasın hayat” sloganlarıyla toplantı salonunun dışında bekleyen Sinoplular, “Toplantıya halk alınmamıştır” diyerek imza topladı. İmzaları Valiliğe teslim etmek isteyen aralarında milletvekillerinin de bulunduğu halka polis müdahale ederek biber gazı sıktı.CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş biber gazından etkilendi.

   
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Belediye Başkanı Baki Ergül ve Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ile birlikte Sinop Valisi Hasan İpek ile görüştü. Sinopluların nükleer santral istemediğini, halkın bilgilendirme toplantısına halkın alınmadığını ve toplantının iptal edilmesini istediklerini Vali İpek’e bildirdiklerini anlatan Barış Karadeniz, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Senaryo GünlerÖncesinden Hazırlanmış”
“Sinop’ta yapılan ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı, halkı bilgilendirmeme toplantısına dönüştü. Yani orada Sinop halkı, toplantıya gitmek isterken, barikatlar kuruldu.Sinop’ta ilk defa böyle bir şey yaşadık. Sinop halkı engelleri aşıp kendi hakkı olan bilgilendirme toplantısına giremedi. Yani önceden belirlenmiş, üç gün önceden senaryo kurulmuş. Bugün de uygulamaya geçirdiler. Toplantı yeri günler öncesinden kapatılmış. Üç gün önceden toplantıya kimlerin gireceği tespit edilmiş. Sinop halkı kendi hakkı olan bilgilendirme toplantısına alınmamıştır. Sinop sahipsiz değildir. Sinop’ta yaşayacak olan bizlerin düşünceleri alınması gerekir. Yarın da bizler yaşayacağız. Bu yapılan, Sinop’a bir ihanettir. ‘ÇED halk toplantısı yapılmıştır’ diyenler bu ihaneti yapanlar olacaktır. İçerde toplantıya katılanlar çıksınlar bu önceden planlanmış bir senaryoydu desinler başımın üstünde yerleri var.”
Bir gazetecinin “Vali ile görüştünüz. Nedir sonuç? Vali’nin görüşü nedir” sorusuna CHP’li Karadeniz, şu yanıtı verdi:
“Sayın Valimizin görüş açısı belli. Talimat gelmiş, talimat uygulanmış. Yani başka bir görüş açısı yok. Sayın Valimiz Sinop’un valisi olarak yapması gereken, Sinop ta ki halkın o bilgilendirme toplantısına katılmasını sağlamaktı. Anlaşılan o ki yukarıdan talimat gelmiş, ‘Sinop halkını oraya almayın’ denmiş. Nitekim 2 tane arkadaş oraya girdiği anda gözaltına alınmış. Niye?”
“Sinop’u Gözden Çıkarmışlar”
CHP Sinop Milletvekili Karadeniz, Sinop’un nüfusunun az olması nedeniyle nükleer santral içir tercih edildiğini söyledi.“Enerji, Çevre Bakanlığı ÇED ile ilgili internet sitesindeki sayfaya baksınlar. Bu nükleer santralleri, nüfusu az olan yerlere yapın demek Sinop’u gözden çıkarmak demek. Ama, Sinop halkı güçlüdür, mücadelecidir. Buna müsaade etmeyecektir.”
CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan da, hukuki süreci başlattıklarını belirterek, yaşadıkları olayları anlattı.
Ayhan, “Toplantı saatinden yaklaşık 1 saat önce biz buradaydık. Salona 1,5 km mesafede polis barikatıyla karşılaştık. Daha önceden, üniversite öğrencileriyle, bürokratlarla doldurulmuş salona, salon doldu gerekçesiyle alınmadık. Salona giremedik. Giremediğimizi orada gerek basın yoluyla, gerekse avukatlarımız kanalıyla hukuk sürecini başlatarak bu toplantının yapılamadığını tespit ettik ve oradan Sayın Vali ile görüşmek üzere Valiliğin önüne geldik. Sayın Milletvekillerimizle ile en ön sıradaydık. Polis barikatıyla karşılaştık” diye konuştu.

12026

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.