HER ŞEYDEN EVVEL DÜRÜST OLMALI!

Bakanlık 173 sahtekar firmayı açıkladı.
Listeyi incelediğimde açıkcası pekte şaşırmadım. Hileli firma sayısının kalite adı altında “bunlar dindar!” söylemi adı altında hızla arttığı görülüyor. Bu firmalara güvenerek ve kendi ayaklarıyla giderek midesini bayram ettiren müslüman dindarlar! at, eşek, kanatlı hayvan ve domuz etlerini iyi götürüp yemiş.

En çokta zoruma giden ise, din maskesi altında gerçek karakterlerini, gerçek yüzlerini, gerçek niyetlerini saklayanlar oldu. İslam üzerinden ticaret yapan sözde dindar! lokanta ve restoranların çoğunda at, eşek ve domuz etleri çıktı. Örneğin, sözde İslami! diye tercih edilen Kayseri Kocasinan’da faaliyet gösteren ‘Hacı Baba’ isimli lokantanın kebap ve köftesinde eşek eti bulundu. Yine sözde dindarların! sık gittiği Ümraniye’deki ‘Hicret Et Lokantası’nın köftesinde ise at eti çıktı. Afyon Tekbir dana da, at eti çıktı. Tekirdağ Çorlu’da bilindik bir firmada domuz eti çıktı. Bunun gibi bir çoğu..

Kısaca başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin her yerinde yaklaşık 173 firmada at, eşek, domuz ve kanatlı et tespit edildi. Listeyi incelediğimizde bu firmaların hemen hemen çoğu kendisine ‘İslami!’ görüntü veren, kamuoyuna o şekilde tanıtılan, görsel ve yazılı olarak sürekli şişirilen kuruluşlardan ve ticari faaliyetlerden oluşuyor. Pes! ki ne pes!..

Özellikle son yıllarda İslam dini üzerinden ciddi manada yalan üzerine kurulu siyaset ve ticaret ortamının genişlediğini görüyoruz.

Dürüst, şeffaflık anlayışı insani ve vicdani olması gerekirken yapılan tüm yanlış ve eksik hesapların, tüm pisliklerin üzeri güzel dinimizin ismi telaffuz edilerek örtülüyor ve maksatlıca saklanıyor. Gerçeğin dışında bir siyaset, gerçeğin dışında bir ticaret asla İslami ideolojiyle, İslami bakış açısıyla, İslami ölçülerle bağdaşmamaktadır.

Yüce dinimiz her alanda dürüst, adil ve terazide eşit olmayı şiddetle öğütlemiştir.
Allah bir çok ayette, resulüllah efendimiz bir çok hadislerinde ticarette ve siyasette eşit, adil ve dürüst olmayı tembihlemiş ve bu konuda sık sık telkinlerde bulunmuştur. Günümüz dünyasında özellikle ülkemizde bu konulara temas edildiğinde hiç dikkat edilmediğini, bu hususların bu ölçülerin, bu inceliğin hep gözardı edildiğine şahit olmaktayız.
Haliyle tabi insan soruyor; Bu gidiş nereye?

KİMSEYE BOYUN EĞMEYEN YİĞİT ADAM!

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu seyahat halindeyken şoförü, “Başkanım vakit namazı girdi. Namazı Şarkışla Camii’nde kılalım” der. Muhsin Yazıcıoğlu da şoförüne hitaben, “Olmaz seçimler yaklaştı yanlış anlaşılır, gösterişe girer. Namazı evde kılalım seçimlere malzeme olarak algılanmasın” yanıtını vererek evin yoluna devam eder. Dürüst kişiliği ile tanınan, milyonlarca insanın gönlünde taht kuran şehit Muhsin Yazıcıoğlu’na vefatının yıl dönümünde yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

TAZİYE

Güzel bir insandı. Muhabbete lezzet katardı.
Yediği ekmeği paylaşır, kapısından kimseyi boş çevirmez, hüsnü zanla yaklaşırdı. Onu hayatta hep düzgün, vakarlı ve iyi bildim, iyi tanıdım.
Empati yapmayı bilir, eşit mesafede yaklaşırdı.

Ani kalp krizi sonucu aramızdan erken yaşta ayrılan Durağan ve Boyabat ilçelerimizin sevilen esnaf ve simalarından, Özlüler Mobilya’nın sahiplerinden, Mustafa Özlü ve Hasan Özlü’nün ağabeyleri hacı Necimet Özlü’ye Allah’tan rahmet, başta Özlü ailesi olmak üzere tüm yakınlarına sabırlar diliyorum.

12068

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.