HESABI VATANDAŞA SORDUNUZ!

CHP Sinop milletvekili ve TBMM divan üyesi olan Barış Karadeniz Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bütçe görüşmesinde CHP grubu adına konuştu; AKP’ye ağır sözlerle yüklendi.

HESABI VATANDAŞA SORDUNUZ!

barış karadeniz ile ilgili görsel sonucu

https://www.facebook.com/bkaradenizchp/videos/10156971467712372/

TBMM Gelir İdaresi Başkanlığının bütçesi üzerine yapmış olduğum konuşma…

Barış Karadeniz paylaştı: 18 Aralık 2018 Salı

CHP Sinop milletvekili ve TBMM divan üyesi olan Barış Karadeniz 18 Aralık tarihinde TBMM Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bütçesi görüşülürken CHP grubu adına konuştu. Karadeniz;i bakanın orda olmamasını eleştirerek; “Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinde konuşma yapacağım ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Kendi bütçenizde kendi bütçenize sahip çıkmıyorsunuz, Bakan yok. Ne varsa Cumhuriyet Halk Partisinde var, bütün kadro burada dimdik ayakta. Cumhuriyet Halk Partisi varsa herkes için var, unutmayın, sizin için de var” dedi.
Karadeniz konuşmasında, 16 yıllık AKP iktifdarına ağır sözlerle yüklendi. Karadeniz; milletin açtığı kurumların AKP iktidarı tarafından birer birer satıldığını belirterek; “On altı yıllık AKP iktidarı döneminde, milletin yıllarca vergi ödeyerek açtığı kurumları birer birer sattınız, 60 milyar dolara sattınız. Bunlar, doğrudan vergi veren, kâr elde eden, kazanç elde eden firmalardır. Şimdi ne oldu? Sattığınız yerlerin vergisini -ÖTV’siyle, KDV’siyle, dolaylı vergilerle- dolaylı olarak bu vatandaşın sırtına bindirdiniz. Elinizi vatandaşın cebinden artık çıkartın, yeter. Merkezî Uzlaşma Komisyonu tarafından, 2004-2009 yılları arasında 425 milyon vergi borcu olan Mehmet Cengiz gibi adamların borcunu maalesef bir gecede sildiniz. Gelirine gelir katan yandaşlarınıza hesap soracağınıza maalesef hesabı yine bu vatandaşa soruyorsunuz. On beş, on altı yılda tüm kesimlerde 3 trilyon 800 milyar vergi topladınız, bunun sadece 1 trilyon 228 milyar vergisi doğrudan, 2 trilyon 526 milyar da vatandaşın cebinden dolaylı vergi yoluyla aldınız. On altı yılda devletin topladığı verginin yüzde 67,2’si vatandaşın cebinden çıktı. Bu vatandaş 7/24 vergi ödüyor. Sabah kalkıyor vatandaş -yaz saati uygulaması- ışığa basıyor, bastığı anda 5 tane vergiyi hemen ödemeye başlıyor. Yüzünü yıkayacak -su- yüzünü yıkamak için musluğu açıyor, 4 tane vergi. Arabasına biniyor, kontağa basıyor, ÖTV, KDV; vatandaş benzin yakacağına ilk başta vergi yakmaya başlıyor. Maalesef bu sömürüyle vatandaşın bir gününü değil, bir ömrünü alıp götürüyorsunuz” dedi.

VERGİDEN VERGİ ALMAYI SİZ BULDUNUZ, TARİHE GEÇTİNİZ!
Karadeniz konuşmasında tarihi de hatırlatarak AKP’nin vergiden vergi alaraka tarihe geçtiğini söyledi. Karadeniz; “AKP. Milattan önce 700 yılında bulunan paranın, milattan önce 400 yılında bulunan verginin… Vergiden vergi almayı, ÖTV’den vergi almayı siz buldunuz, tarih kitaplarına geçtiniz. Lidyalılar, Sümerliler ve AKP’liler olarak tarih kitaplarına geçtiniz, sizi buradan bir kez daha kutluyorum” cümleleri ile yüklendi.

12072

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.