HESAPLAŞACAĞIZ!

CHP Grup Başkan vekili İstanbul milletvekili Engin Altay çok sert konuştu. CHP bildirgesi hakkında yapılan suç duyurusunu TBMM’nde yaptığı konuşmada değerlendiren Altay; AKP’ye ağır sözlerle yüklendi.

HESAPLAŞACAĞIZ!

ENGİN ALTAY ile ilgili görsel sonucu

CHP Grup Başkan vekili İstanbul milletvekili Engin Altay çok sert konuştu. CHP bildirgesi hakkında yapılan suç duyurusunu TBMM’nde yaptığı konuşmada değerlendiren Altay; AKP’ye ağır sözlerle yüklendi. Altay; milletvekillerine seslendiği konuşmasında susarak hiçbir şey elde edemeyeceklerini vurguladı. Altay; ‘Devleti böldüğünü iddia ettiklerinizi derdest edip savcıların karşısına çıkarırken devleti soyduklarını iddia ettiklerimizi de korumayacaksınız ki millet huzurunda da, Allah huzurunda da içiniz, kalbiniz, vicdanınız rahat olsun’ dediği konuşmasında; “’Konuşan Türkiye varsa demokrasi vardır’ Üzülerek, keşke bu duruma gelmeseydi bu Parlamento diye söze başlamak istiyorum. Parlamentodaki bir siyasi parti grubunu Parlamentoda an itibarıyla görmüyoruz. Kendi takdirleridir, tasarruflarıdır. Öncelikle, sivil siyaset zemininin her aşamada, her noktada mutlaka ama mutlaka zorlanması ve bunun hayata geçirilmesi, burada olmayan siyasi parti grubu dâhil herkesin, hepimizin görevidir. Bunda bir tereddüt yok ancak bununla beraber, şunu anlamak da mümkün değil: Geçmişe yönelik Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen Türkiye’nin 6 ayrı yerinde 6 ayrı cumhuriyet başsavcısının -birbirleriyle haberleşmeleri hukuken olası değil- suçlar, dosyalar ayrı ayrıyken eş zamanlı, aynı saatte seçilmişlere yönelik bir operasyon başlatarak 10 milletvekilini tutuklamaları bu yargıçlara bir talimatın verildiğinin kamu vicdanında açık bir delilidir, biz de öyle düşünüyoruz. Şunu asla söylemeyiz… Değil milletvekili; Cumhurbaşkanı, Başbakan, siyasetin içindeki, dışındaki, bürokrat, asker, herkes yargı önünde hesap vermelidir. Hukukun üstünlüğünü savunan bir partiyiz. Milletvekili olmak kimseye suça karışma ayrıcalığını vermez. Bunda da hemfikiriz ama şu var sayın milletvekilleri: “Millî irade, millî irade…” diyoruz, bu arkadaşlar, bu milletvekilleri de eğer terör örgütüyle şu kadar ilişkileri varsa, hukuken ispatlanırsa en ağır cezaya da çarptırılsınlar, hiçbir tereddüt yok. Biz bu Kürt sorunu meselesinde de “Kürt sorunu ayrı bir iş; PKK, terör örgütü, alçak ve hain terör örgütü ayrı bir iş.” diyerek bunun ikisini ayırabilmiş bir partiyiz. PKK’yla ilişkilerini kesin bir çizgiyle ayırmaları, ayırmamaları yargı önünde verecekleri hesapla ilgilidir ancak demokrasi adına, parlamenter sistem adına milletvekillerinin suçları sabitlenmeden -masumiyet karinesi de dikkate alınarak- şu anda cezaevinde olmaları demokrasimiz açısından doğru da değildir” dedi.
NEDEN DÜN DAVA AÇMADINIZ?
Altay, CHP bildirisinin yoğun bir ilgi gördüğünü belirttiği konuşmasında Cumhurbaşkanı ve AKP yöneticilerine teşekkür ederek; ‘Şimdi hesaplaşacağız!’ diyerek yüklendi. Altay; bildiriyle ilgili olarakta AKP; “Şundan memnunuz: Sayın Cumhurbaşkanının da vatana ihanet edenlerin yargılanmasını istediğini bu tepkisiyle öğrenmekten büyük bir memnuniyet duyduk. Bu bildiriyle ilgili suç duyurusu yapılmasını istemesi, bir sayın milletvekilimizin bu talimat doğrultusunda suç duyurusunda bulunmasından fevkalade memnunuz. Yıllardır söyleyegeldiğimiz, vatana ihanet, kimi terör örgütleriyle ilişki, ilinti eleştirilerimizin yargı önünde somutlaşması ve bizim ispat hakkımızı kullanabilecek olmamızdan dolayı biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak son derece memnunuz; Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum. Evet, çok güzel bir olay gelişti bu Parti Meclisi bildirimizle ilgili suç duyurusunda bulunulmak suretiyle. Biz orada “FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden saray ve kimi AKP yöneticileri…” diyoruz. , şu kürsüde ben en az geriye dönük 20 defa söyledim bu lafı; 20 defa ben söyledim, 100 defa Sayın Genel Başkanımız söyledi. Benim hakkımda bugüne kadar açılmış bir dava yok yani bugüne kadar ben burada “Hükûmet PKK’ya yardım ve yataklık etti.”, “Hükûmet FETÖ’ye yardım ve yataklık etti.”, “Hükûmet DAİş’e, ‘IŞİD’e -her ne derseniz deyin- bu örgüte yardım ve yataklık etti.” dediğimde bu Hükûmet neden bana ya da Sayın Genel Başkanımıza yönelik bir dava açmadı, merak ediyorum.Hiç unutmam, bir gün kürsüde “Ben böyle diyorum, bir dava açılmasını bekliyorum.” dedim. “Ben böyle diyorum,  sataşmadan söz alınıp cevap verilmesini bekliyorum.” dedim. Bu da olmadı. Şimdi ne oldu?
Tekrar Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Hesaplaşacağız. PKK’ya, FETÖ’ye DAEŞ’e, IŞİD’e kim yardım etti, kim yataklık etti, kim destekledi, hesaplaşacağız” dedi.

ONLARI NİYE YARGI ÖNÜNE ÇIKARMIYORSUNUZ?
Altay iş makineleri hendek kazarken, bomba döşenirken hükümet neredeydi diye sorduğu konuşmasında; “Şırnak’ta Temmuz ayından Mart ayına kadar takır takır iş makineleriyle hendek kazıldı, asfalt kazındı bomba döşendi, sonra kapatıldı üstüne gene asfalt döşendi, bu Hükûmet neredeydi?” dedim. Neredeydi bu Hükûmet? HDP’ lileri aldınız içeri. Peki, o hendekleri kazanları, kazanlara göz yumanları, “Burada hendek kazılıyor, burada yola bomba döşeniyor, burada tırlarla Kalaşnikof silah dağıtılıyor.” diye emniyet kuvvetlerince valilere yapılan taleplere rağmen, “Hayır, müdahale etmeyin.” diyen valileri niye yargılatmıyorsunuz? Yani o hendeği seyreden valiyi, o hendeğin kazılmasını seyreden kaymakamı, o hendeğin kazılmasını, asfaltın altına bomba konulmasını seyreden İçişleri Bakanını niye yargı önüne çıkarmıyorsunuz? Bu yardım ve yataklık değil de nedir?” diye sordu.

12014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.