HİÇ

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 16 Şubat Perşembe günü açıkladığı rapora göre Türk insanının %39’u hiç kitap okumuyor. Toplumun % 70’i ise önyargı ve maddi nedenlerden dolayı daha önce hiç kültür-sanat etkinliğine katılmamış.

Vah vah vah!

Sizler bu satırları okuduğunuzda neler düşündünüz bilmem ama bendeniz kelimenin tam manasıyla çarpıldım.

İçler acısı, oturup ağlanası, dizler dövülesi, kahır olunası bir rapor. Fazla mı mübalağa ettim dersiniz? Keşke öyle olsa.

Gelin basit bir hesap yapalım. Türkiye’nin nüfusunu 80 milyon olarak kabul edelim. 80 milyonun %39’u ne eder? Yine kabaca yazıyorum yaklaşık 32 milyon değil mi? (Okul çağında olmayan çocukları söylemiyorum bile) Düşünebiliyor musunuz bu ülkede 32 milyon kişi hiç kitap okumuyor. Aman Allahım!

Lütfen elinizi vicdanınıza koyarak düşününüz. 2023, 2053, 2071 hedefleri olan, Dünyanın ilk on ekonomisi arasında yer almak isteyen bir ülkeye böyle bir istatistik yakışıyor mu?

Öncelikle şunu ifade edeyim. Bu memlekette taş üstüne taş koyan, bir tuğla ören, bir satır yazı yazan hülasa katma değer üreten herkese kalbi şükranlarımı sunuyorum. Ancak bununla birlikte bir şey daha söylemek istiyorum. Bu kadim medeniyetin inşası sadece inşaat sektörünün canlanması ile mümkün olmaz. İlim ve irfanın ete kemiğe bürünerek hayat bulması, yeşermesi ve asırlık çınara dönüşmesi ile mümkün olacaktır. O zaman bu noktada ciddi bir mantalite değişim ve dönüşümüne ihtiyaç vardır. Hem de hemen. Bu noktada acizane birkaç teklifim olacak.

Şu anda birçok ilimizde mükemmel denebilecek şehir hastaneleri yapılıyor. Geliniz şehir hastaneleri gibi devasa şehir kütüphaneleri kuralım. Biliniz ki bu münevver milleti yükseltecek ve yüceltecek olan gökdelenler değil, kalbe ve zihne inenlerdir.

Her şehirde adeta pıtrak gibi çoğalan ruhsuz avm’lerin en göze çarpan bölümlerine zengin birer kütüphane yapılmasını şart koşalım. Aileler ve çocuklar buralarda kitap ile de haşir neşir olarak bilgi alışverişinde bulunsunlar.

Farklı devlet kurumları esnafa, çiftçiye, çalışana, emekliye, memura birtakım sübvanse ve kredi imkânları sağlayarak onları yakta tutma ve geliştirmeyi amaçlıyor. Aynı şekilde kalem erbabı yazarlara da Kültür Bakanlığı vasıtası ile destek olamaz mı?

Kaportayı tamir ederek menzile ulaşılacağını zannedenler varsa aklını başına alsınlar. Ana unsur olan motorun bakımlarını yapmazsak bu araba yolda kalır. Benden söylemesi.
Peki, bütün bunları niye mi söyledim?
Hiç…

12039

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.