İLÇE MİLLİ EĞİTİM BİLİYOR, YÜKLENİCİ FİRMA VURGUN VURUYOR; YETKİLİLER SEYREDİYOR MU?

3 yıldır Durağan öğrenci servis taşımacılığı ihalesini alan VEZİR TUR NAKLİYE OTOMOTİV TEMİZLİK İŞLERİ SU ÜRÜNLERİ HAYVANCILIK İNŞAAT TEKSTİL PETROL ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ile şoförler arasında yapılan sözleşmeler göstermelik mi? Gazetemize gelen bir belge akıllarda soru işareti bıraktı. Durağan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün noter onaylı sözleşmeleri kabul ettiği kira sözleşmesi soru işaretleri barındırıyor. Firma ne kaçırıyor? Sorusunu akla getirirken, noter onaylı kira sözleşmesinde aylık 40 TL. kira bedeli biçilirken, sözleşmenin 5 . maddesinde yer alan “Kiralanan araç çıplak olarak kiraya verilmiş olup, kira süresince kullanımdan dolayı bozulursa veya yıpranırsa masrafları kiracı tarafından karşılanmak suretiyle onarılacaktır. Yakıt giderleri kiraya verene aittir” diyor.

2
Vezir tur firmasının yasaları arkadan dolandığı bu durumda kiralayanın sadece 40 TL kira bedeli içeren fatura kesmesi gerekirken aylık 3000 – 3500 TL.lere varan faturaların kesilmesi ise dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda mahkemelere intikal eden öğrenci servisi taşıma ihalesinde minibüs şoförlerine kesilen cezaların ise araç kiralıksa neden yüklenici firmaya kesilmediği, kiralık aracın emniyet yetkililerine bildirilip bildirilmediği İlçe Milli Eğitimin bu konudaki rolü merak konusu oldu? Araçlar kiralık ise şoförlerin sigortalı olup olmadığı denetlendi mi?
Aylık 40TL. bedelle yakıt bedeli minibüs sahibi tarafından karşılanan bir aracın kiralanamayacağını, bunun devleti dolandırmak için yapılan bir sözleşme olduğunu Milli Eğitim bilmiyor mu? Kira sözleşmesini biliyorsa nasıl oluyor da şoförleri takip ediyor ama yüklenici firmayı kesilen cezalardan sorumlu tutmuyor?
Mahkeme dosyasında bir çok aracın ihale koşullarına uymadığı halde öğrenci servisi çektirdiği, belgelenirken, araçların servis başlamadan önce bütün araçların denetlenmesi gerektiği belirtilen müfettiş raporlarına rağmen bu yıl araçlar denetlenmiş midir? Firmaın sözleşme yükümlerine yerine getirmediğinden mahkemede olmasına rağmen firma neden ihalelerden men edilmiyor ya da birileri tarafından korunuyor mu? Dedirtti.

1

Kamuoyu adına soruyoruz:
1- Araç yüklenici firma tarafından kiralandıysa araç sahibi aynı yüklenici firmaya nasıl oluyor da 3500 TL. yi bulan öğrenci taşıma bedeli içeren fatura kesiyor?

2- Bir başka iddia ise yüklenici firmanın harçtan ve de damga vergisindek kaçırmak için bu yönteme başvurduğu iddia ediliyor? Bu iddia doğru mudur?
3- Kiralama bedelleri fatura edilmezken, yüklü miktarlarda kesilen taşıma bedelleri gider olarak girildi mi?
4- Girildi ise ve de öğrenci taşıma bedeli olarak fatura kestirildi ise bu taşeron anlamına gelmiyor mu?
5- İlçe Milli Eğitim alt yüklenici konumunda olan taşerona çektirilen öğrenci servisleri için şimdi ne yapacak?

Cezalar kesilse de yüklenici firma bundan sorumlu tutulmayacaksa kiralanan araçların günahı ne? Milli Eğitim kim ya da kimlere hizmet ediyor? Milli eğitim bu şoförlerin sigorta kayıtlarının olup olmadığını denetlemiş midir? Araçlar kiralık olduğuna göre çalışan şoförün işe giriş bildirgeleri verilmiş midir?
Servis üstüne servis birleştiren ayrı plakaları bildirip tek araçla çekilen. Öğrenci arasına yolcu alan araçları kim kontrol ediyor? İhaleye 3-4 fazla araç koyarak birileri kazansın mı istendi? Şimdi bu sorular cevap bekliyor?

12025

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.