İLÇEYİ DE DEĞİŞTİRİRİZ!

Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Aralık 2017 tarihinde AKP İl kongresine katılmak üzere Sinop’taydı.
Arabalar, minibüsler akın akın gidiyordu!!!
Köylerden sabahın erken saatlerinde Durağan sokaklarına inen minibüsler, yolcularını almış, tedariklerini yapmış Sinop için hareket bekliyordu…
2002 yılından bu tarafa AKP için oy deposuna dönüşen Durağan tüm istatistiklerde göç veriyor ama oy zaman geldiğinde sandıklar dolu dolu AKP çıkıyordu…
Bu anlamsız inatlaşma da gülen AKP üzülen ise hep Durağan olması sonucu hiç değiştirmiyordu..
Her gelen bir vaat veriyor, fabrikalar açıyor, göçü durduruyor olağan üstü söylemler halk ikna ediliyordu.
Ama bu kez durum farklı idi!
Reis geliyordu Reis.!!!.
Sesini duyuracaklar, Durağan için bir şeyler isteyecekler, gör bizi diyeceklerdi!!!!
Reis bunu görmüştü(!) O konuşmanın arasında Durağan olan ekonomiye can simidi değil ama ilçe olarak teşekkürü sıkıştırmış, ilçeler arasında farklı olduğunu hissettirmişti.
Eee… bu övgü ilçe teşkilatına Durağanlıya ayrı bir gurur yaşattığı muhakkaktı!!!!
O kadar ilçenin arasında Durağan bir teşekkürü hak edecek çok şey yapmış ama yatırımlar hep başka yerlere kaymıştı. Yine bizim nasibimize b u kez vaat değil ama kuru bir teşekkür düşmüştü…
Özellikle gençler oldukça umutluydu!
Salona girecekler dertlerini iletecekler; ‘ size biz çok oy verdik, artık bizi görün yatırım gelsin, göç dursun’ diyeceklerdi.
Bunda başarılı oldukları bir mektubu reise ulaştırdıkları kamuoyuna yayıldı.
Umarım ve dilerim ki; bu güne kadar duyulmayan feryat gençlerin kendi girişimleri başardıkları bu çaba sonuç verir, cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibi göç eden bu ilçe için farklı bir yöntem izleyerek almadığı alamadığı, yatırımları almasını sağlayarak bu kez ümitleri boşa çıkarmaz.
Çünkü; ülkede ekonomi durağan, Durağan’da ekonomi felaket!
Durağan hayvancılık noktasında dip yaptı. Büyükbaş hayvancılık yıllara yansıyan istatistiklere göre çökme, küçükbaş hayvancılık ise göçe bağlı olarak sürekli iniyor. Çeltik rekoltesi düşmekte, çiftçi maliyetleri karşılayamaz hale gelmiş durumda..
Türkiye de devlet ekonomik yatırımları özel sektöre devretmiş, elini ayağını üreten ekonomiden çekmiştir.
Bu durumda Durağan için devlet ne yapacak? Ya da nasıl bir talep iletildi, gerçekleşir mi gerçekleşmez bunu da zaman gösterecek..
Durağan’a bakışta şu ayrıntıya dikkat edilmeli; cumhurbaşkanının gelişine Sinop merkez sahil kesimi çok duyarlı olmazken oynadıkları oyunu bile bırakmadan söyledikleri, konuştukları şu cümle; “birazdan Durağan ve Boyabat gelir alanı ve salonu doldurur.” Cümleleri işsizlikten göçten dert yanan Durağan’a bakışı özetler. Bu durum; ‘ hem dert yanarlar hem de alkışlamaktan geri durmazlar’ sözü demokratik olarak tepki gösteremediğimizi de ortaya koyan bir durumdur. Demokrasilerin ortak olgusu, alamadığın hizmeti, beklentiye cevap veremeyen siyasi yapıyı değiştirmeye fırsat vermesidir. Umarım bu son çırpınış sonrası Durağan olarak istediğimizi alamazsak; kendimizi değiştirme, göç ettiğimiz yerlerdeki zihniyeti ve algıyı Durağan’a taşıyarak değişimi kendi özümüzde gerçekleştirmek zorundayız.
Ama bu arada Durağan göç vermeye devam edecek… Ve her dönem yeni vaatler gelecek.. Sonuç mu herkes bu ilçeyi terk ettiğimiz için teşekkür yeter diyecekse bizde alkış tutmaya devam edeceksek değişimi arzulamıyor, gerçeklere değil vaatlere oy verdiğimizi tescillemeye devam ediyoruz demektir.
Durağan sağ da gider, mantığı hayatımızı ve de göç gerçeğini değiştirmiyor. Zamanın da şerit değiştirmesini bilmekte fayda var; ya öne geçersiniz ya da hayatta kalırsınız. Yoksa bu gidiş bizi tüketecek, çocuklarımız Çorlu, Ergene, Çerkezköy gibi yerlere iş, aş için gitmeye devam edecek.
Uzun lafın kısası, ister sağ ister sol isterse radikal olun; zihinleri değiştirmek için teşekkür bile gerekmez! Önce zihinleri değiştirelim kimseye ihtiyaç duymadan ilçeyi de değiştiririz!

120123

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.