İLKOKULA MI ANAOKULUNA MI?

Tatil, bayram derken okul sezonu başladı. Eğitim yöneticileri ve öğretmenler okullarına giderek eğitim mesaisine başladılar bile.
Diğer yandan ailelerde de hummalı okul telaşı devam ediyor. Okul kıyafeti, kırtasiye, servis, kayıt gibi konularda yoğun bir arayış ve koşuşturmaca içerisindeler. Neden? Çocukları için en iyisine ulaşmak için.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu günlerde bendenize velilerin en çok sordukları sorulardan biri şu: “Hocam çocuğumuzu bir yıl daha anaokuluna mı gönderelim, yoksa ilkokula mı başlatalım?”
Anne babalara çok yararlı olacağı inancıyla müsaadenizle bugün bu soruyu cevaplamak istiyorum.
Malumunuz olduğu üzere eğitim uzun soluklu bir yolculuk. Ve bu yolculukta sekteye uğramamak ve ara vermemek de çok önemli. Bunun için de çocuğun akademik ve sosyal beceriler de başarı göstermesi şart. Uzman arkadaşlar, anaokulunu bitiren ve okul yaşı gelen öğrenciler için bazı temel becerilerin oluşup oluşmadığına bakılması gerektiğini söylerler: Özbakım becerileri, sosyal yeterlilik, algılama düzeyi gibi. Bu doğrudur. Ancak bendeniz bunların yanı sıra bir başka riske dikkat çekmek isterim.
İlkokula başlama ile ilgili çocuğun mevcut kazanımları yeterli olmasına rağmen ilkokula başla(t)makta acele edilmesinin riskli olduğunu düşünüyorum. Zira 18 yıllık meslek hayatımda okula –görece- erken başlayıp ilerleyen yıllarda çok zorlanan öğrenciler ve bu durumdan yakınan veliler ile karşılaştım. Ne yazık ki iş işten geçtikten sonra geriye dönüş de mümkün olmuyor.
Açıkçası söylemeye çalıştığım şu: çocuk cep telefonu ile çok iyi oyun oynuyor. Her şeyi çok biliyor, çok konuşuyor, evde çok yaramazlık yapıyor ya da komşunun oğlu-kızı da ilkokula yazıldı diyerek çocuk ilkokula yazdırılmamalı.
Eğitim, uzun soluklu bir yolculuktur. O nedenle acele etmenin bir anlamı yok. Zira çocuk gelişiminde birkaç ayın ciddi etkisi vardır. O nedenle çocuğu aceleyle okula yazdırmak ileride onun yetersiz olmasına ve okuldan bıkmasına neden olabilir.
Özellikle ilkokul çağına gelmiş ve Eylül ayı itibariyle yaşı sınırda olan ya da sadece birkaç ay geçmiş olan çocuklarda acele edilmemeli. Bu konuda ailenin bir tereddüdü varsa bir bilene sormasında fayda olacaktır. Aksi halde ilerleyen yıllarda çocuk ciddi anlamda zorlandığında eğitim-öğretim süreci hem çocuk hem de aile için zül olmaya başlar.
Benden söylemesi…

12031

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.